Predsednička kampanja u SAD – primer lošeg odnosa prema medijima
Dvesta sedamdeset peti dan! Broje američki reporteri koliko već ne mogu da postave pitanje predsedničkom kandidatu. Pamte 4. decembar prošle godine kada je Hilari Klinton poslednji put održala konferenciju za novinare.
Bivša državna sekretarka širom sveta delila je demokratske lekcije. One o slobodi medija američkim političarima su na vrhu liste. Ali, na putu ka Beloj kući, Hilari intervjue daje samo probranim novinarima.
Anderson Kuper sa Si-En-Ena je pitao Hilari Klinton da li će održati konferenciju za novinare. Dobila je odgovor: "Pa, Andersone, upravo razgovaram sa vama."
Ljiljana Smajlović, predsednica UNS-a, kaže da novinari u SAD, barem kad su predsednički izbori u pitanju, nisu agresivni.
"Ne čujete Andersona Kupera kako kaže 'vidim da razgovarate sa mnom ali kada ćete pružiti priliku drugim novinarima koji vam se manje sviđaju'. I Hilari Klinton i Donald Tramp su antiteza svemu što Amerikanci uče po svetu u njihovoj misiji širenja demokratije", kaže Smajlovićeva.
Donald Tramp medije deli na poželjne i nepoželjne. Vašington post i Njujork tajms, kod njega nisu dobrodošli. Politička korektnost za njega ne postoji.
"Politička korektnost je originalno američka ideja. Ona je, po mom mišljenju, bila previše uska. Imala je dubok smisao – da uvede neku vrstu fer pleja, to je ono što sada ne postoji u kampanji u SAD. Taj manir se u populističkom vokabularu širi svetom i hvata i tzv. razvijene zapadne demokratije", objašnjava profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković.
Odnos prema medijima samo je jedna od spornih lekcija iz aktuelne predsedničke kampanje. Još gori je bio čas o prijavljivanju prihoda. Tramp je odbio javnosti da pokaže svoju poresku prijavu. Za Hilari je, po mišljenju mnogih, bolje da je učinila isto.
"Ono što smo mi naučili iz te poreske prijave je da su se ona i njen muž strahovito obogatili baveći se sve vreme. Onda nas to dovodi u situaciju – šta da kažete nekom političaru u Srbiji koji se samo bavio politikom celog svog života i ne može da uverljivo objasni imovinu koju je stekao", ističe Smajlovićeva.
Bojanu Klačaru iz Cesida ne bi bilo iznenađenje da u nekoj budućoj kampanji i u Srbiji i u regionu imamo neke elemente viđene u SAD, a koji nisu bili karakteristični za naše područje.
"Da li će to da bude procena da se izbegava debata. Izvesno je da nešto što neki politički strateg proceni da je dobro, da će se to i desiti", kaže Klačar.
Nikola Pašić je kritičarima odgovarao: "Kakvi ste vi Englezi, takav sam ja Gledston." Kako sada stvari stoje, za građane Srbije, bolje je da im se političari ne prave Amerikanci.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар