Poljska prestala da pušta čečenske izbeglice
U strahu od nove izbegličke trase, Poljska je prestala da pušta Čečene da traže azil u toj zemlji i da dalje idu na Zapad, posle čega je oko 200 čečenskih izbeglica ostalo da kampuje na beloruskoj strani granice.
Poljski ministar unutrašnjih poslova Marijuš Blaščak rekao je povodom čečenskih izbeglica da je to samo pokušaj da se otvori nova migracijska trasa preko koje bi u Poljsku i dalje u Evropu dolazili muslimani i teroristi.
"Mi smo za to da se pomogne onome kome je pomoć potrebna. Pomažemo finansijski tamo gde je rat i izbeglicama tamo gde jesu izbeglice, u logorima. Takođe zatvaramo spoljnu granicu Evropske unije", kazao je Blaščak poljskoj televiziji TVN24.
Blaščak je upozorio da sada za razliku od vremena kada je Poljska primila desetine hiljada čečenskih izbeglica, rata u Čečeniji više nema i da je u redu što ih poljska Granična straža ne pušta u Poljsku ako nemaju vize.
"Pre više godina primali smo izbeglice kada je u Čečeniji bio rat. Dok sam ja ministar unutrašnjih poslova i dok Poljskom vlada stranka Pravo i pravda nećemo izložiti Poljsku riziku terorizma", kazao je Blaščak.
Belorusku graničari sinoć su odvezli sa prelaza Brest-Terespol oko 200 čečenskih izbeglica, porodica s malom decom koje su tu pokušavale da ipak umole poljske graničare da im omoguće da u Poljskoj podnesu zahtev za azil.
"Nazivaju nas teroristima. Kakvi smo to mi teroristi? Oni čak ni ne slušaju naša objašnenja. Mi im pričamo zašto smo pobegli iz Rusije, a oni ni ne slušaju", kazala je televiziji Bjelsat jedna od izbeglica.
Portparolka Glavne komande Granične straže Poljske Agnješka Golijas rekla je da je granica Poljska na istoku istovremeno i spoljna granica EU i šengenskog prostora, zbog čega je važno garantovati bezbednost na toj granici.
"Svaki stranac koji prelazi granicu podleže proveri i sa aspekta terorističke pretnje i vrlo pomno proučavamo koji je cilj njegove posete Poljskoj", kazala je Golijas.
Portparol Visokog komesarijata za izbeglice Ujedinjih nacija u Poljskoj Rafal Kostšinjski rekao je da Poljska krši Ženevske konvencije, zato što izbeglica mora da dobije mogućnost da zatraži azil čak i kada nema nikakva dokumenta, a nacionalni zakoni preciziraju samo uslove da li će azil dobiti.
Poljska je počela da zaustavlja Čečene na svojim granicama otkako je letos Nemačka, zbog talasa izbeglica s Bliskog istoka i iz Afrike, počela da vraća čečenske izbeglice natrag u Poljsku.
Poljska je od izbijanja prvog rata u Čečeniji primila skoro 90.000 izbeglica iz te ruske republike, ali većina nije ostala tu, već ide dalje nelegalno na Zapad, posebno otkako je Poljska ušla u šengenski prostor.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар