понедељак, 14.04.2025, 15:27 -> 16:06
Извор: РТС
Аутор: Силвија Пашајлић
Udruženje dijabetičara u Čačku apeluje da senzori za merenje šećera budu besplatni i starijima od 18 godina
U Srbiji oko 800.000 ljudi živi sa dijabetom i to 90% sa tipom dva. Nažalost sve više pacijenata ima i tip jedan te hronične bolesti. Iz čačanskog društva za borbu protiv šećerne bolesti apeluju da senzore za kontinuirano merenje glukoze dobiju i stariji od 18 godina kako bi na vreme reagovali, pre komplikacija.
Moderne tehnologije koje se koriste u lečenju pacijenata sa dijabetesom uz celodnevno praćenje nivoa šećera u krvi omogućavaju uočavanje promena i pravovremene reakcije. Samim tim mogu se sprečiti komlikacije.
''Čini se po meni najvažnija je u stvari mogućnost da kada se povežu zajedno sa pumpama u jedan zatvoren sistem hibridni sistem, a uz algoritam koji sve to povezuje to omogućava da se ljudima tačno na osnovu nivoa šećera u krvi iz pumpi odašilje i daje adekvatna doza insulina kao neki veštački pankreas ako to mogu da kažem i to sve zajedno pacijentima omogućava kvalitetniji život'', navodi dr Dušica Toljić Šuluburić, subspecijalista endokrinologije čačanske bolnice.
Uz važnost ranog otkrivanja dijabetesa u čačanskom društvu za protiv šećerne bolesti ističu i da je korišćenje senzora za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi značajno za sve obolele bez obzira na godine života i bez obzira na način davanja insulina.
''Ovim načinom merenja se eliminišu hiljade i hiljade uboda u prste osoba koje imaju dijabetes kod dece to je preko 3.000 i više uboda jer oni moraju najmanje četiri puta da se bocnu predavanje insulina i ko zna koliko puta u toku dana kada osete da se tu nešto dešava'', ističe Biljana Vasojevic, iz društva za borbu protiv šećerne bolesti.
Kako je dijabetes hronična bolest korišćenje savremenih tehnologija i praćenje nivoa šećera u krvi putem senzora značajno bi pomoglo u prevenciji, pre komplikacija ističu iz čačanskog društva.
Коментари