Kruševac: "Šapa spasa" u Vaspitno-popravnom domu

Vaspitno-popravni dom u Kruševcu, u saradnji sa Institutom za performativne umetnosti i socijalni rad iz Beograda, realizovao je u proteklih pet meseci projekat "Šapa spasa". Programe dresure i kreativne radionice pohađali su štićenici, a cilj projekta je i udomljavanje napuštenih životinja.

Iz kruševačkog gradskog azila u VP dom u novembru se doselilo deset pasa. U novom domu, namenski opremljenom, dočekali su ih štićenici koji su su se dobrovoljno projektu priključili.

“Za mene ovaj program najviše znači što kad ja prođem ovu kapiju sve ono što me muči ostane iza ove kapije. Pružio mi je pažnju, ljubav, obavezu, kad sam sa njim ja zaboravim na sve moje probleme", kaže dvadesetogodišnji M.L.

Uz vredne veštine vodiča pasa, program štićenicima pruža mogućnost da po isteku vaspitno popravne mere ustanovu napuste sa svojim novim četvoronožnim prijateljima.

“Samo što sam ga video kad su ga doveli odmah mi se svideo na prvu i poprilično sam se vezao za njega: Vidi se kad ja dođem kad ga vidim, kad on mene vidi, tačno ta emocija se oseti, tako da - odlučio sam već od prvih par dana da ga udomim”, navodi dvadesetogodišnji A.D.

Od diploma koje svedoče o uspešno okončanoj obuci, ništa manje važne nisu ni emocije koje su se u polaznicima tokom projekta oslobodile.

„Oni su na radionicama kreativnog pisanja dnevnika imali priliku da verbalizuju osećanja koja ostvaruju u interakciji sa psima, da pišu o toj emotivnoj vezi koju ostvaruju, što je u njima probudilo osećaj odgovornosti, empatije, veze sa drugim bićem i svedoci smo toga da mnogi od njih žele kasnisnije ovim da se bave", ističe Marina Kovačević, direktor CRI Instituta iz Beograda.

Aleksandar Bata Marković, master kinologije dodaje: „Oni mogu da rade kao - vodič pasa, šetač pasa, iinstruktor obuke i u mnogim drugim sverama. Naravno postoje zvanične službe i preduzeća u kojima mogu da se zaposle ili da pokrenu sopstveni posao."

Ovo je samo jedna u nizu obuka koje se u kruševačkom VP Domu organizuju sa ciljem da se štićenici po izlasku brže i lakše dođu do posla i sigurne egzistencije.

Ivan Mijailović, upravnik Vaspitno popravnog doma Kruševac naglašva da imaju prilike da uz sve one obrazovne, kulturne, vaspitne i sportske aktivnosti se obrazuju i obučavaju za mnoga deficitarna zanimanja kojima će moći kasnije da se bave. “Tu imamo pored mnogih zanimanja vezanih za samu proizvodnju metalske struke, i mnoga zanimanja vezana za cvećarstvo i mnoge druge deficitarne stvari kojima će svakako moći da se bave kada izađu iz VP Doma", zaključuje on.

Nakon završene obuke i prakse za brojne zanate štićenici dobijaju sertifikate na kojima se ne navodi gde su stečeni kako bi se izbegla dodatna diskriminacija prilikom njihovog zapošljavanja.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом