уторак, 01.04.2025, 14:01 -> 15:33
Извор: РТС
Аутор: Данијела Коцић
U Leskovcu povećan broj pacijenata koji se leče od alkoholizma
Danas se obeležava svetski dan borbe protiv alkoholizma. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u Srbiji ima više od 200 000 registrovanih alkoholičara. Po obolevanju i smrtnosti, posle kardiovaskularnih i malignih bolesti, na trećem mestu je alkoholizam. U protekle 3 godine, na odeljenju bolesti zavisnosti Opšte bolnice u Leskovcu, beleže dvadesetak odsto veći broj pacijenata koji se leče od alkoholizma.
Kada se od čašice, dve u posebnim prilikama krene sa svakodnevnom, prekomernom upotrebom alkohola uprkos posledicama koje izaziva pijanstvo to je siguran put ka bolesti zavisnosti. Najteži korak za svakog pojedinca je da prizna i prihvati da ima problem sa alkoholom i da mora da potraži stručnu pomoć.
„Alkohol je najveće zlo. Nikom ne želim to kao meni da izgubi svoju porodicu, svoju decu zbog alkohola.Bio sam agresivan prema njima", navodi jedan pacijent.
„Bio sam u inostranstvu 20 godina. Kad sam došao počeo sam da pijem.S retne me jedan drug, drugi, idem iz njive popijem. Video sam da ne vodi to ni čemu .Sutradan žena mi kaže to si trebao da uradiš, to si trebao, ja ništa. I rešio sam sam da dođem kod doktora", navodi pacijent.
Na odeljenju bolesti zavisnosti u Leskovcu godišnje se od alkoholizma leči osamdesetak ljudi. Dve trećine su muškarci od 30 do 55 godina starosti. Struktura ličnosti, okolina i dostupnost alkohola su tri ključna faktora koja dovode do razvoja zavisnosti.
„Alkohol na najbrži mogući način opušta. U početku nam daje raspoloženje iako nas kasnije dovodi u stanje jedne depresije. Pošto je on depresor centralnog nervnog sistema i to možemo zapravo da vidimo kao posledice Kovid pandemije gde smo imali zapravo jedne drugačije uslove", objašnjava dr Jovana Živić,načelnica službe psihijatrije Opšte bolnice Leskovac.
Uz psihijatra u lečenje su uključeni socijalna radnica i psiholog. Tu su edukacija pacijenata, radna i okupaciona terapija.
„Malo se govori o tome da su posledice alkoholizma veoma teške. Ta uključenost porodice je veoma bitna jer njihova emocionalna podrška, uključenost i razumevanje značajno utiču na motivaciju pacijenata, olakšavaju terapiju, ubrzavaju proces oporavka", navodi Anđela Stojanović, socijalna radnica.
Alkohol je povezan sa oko 200 oboljenja. Mladi često nisu svesni toga. Sedam odsto njih redovno pije. Prema istraživanjima naših stručnjaka svaki drugi učenik 5. i 7. razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole probao je alkohol. Prevencija je najvažnija i mora da bude multidisciplinarna.
„Preko određenih grupnih ili individualnih oblika rada sa mladom decom prilagođeno određenim ciljnim grupama. Pored ovih edukacija podrazumevaju i zabranu reklamiranja proizvoda od alkohola i uopšte alkohola javno dostupnog, zabrana prodaje alkohola maloletnim licima", kaže dr Vanja Ilić, načelnica Centra za promociju zdravlja ZZJZ Leskovac.
U svetu se godišnje po stanovniku troši 7 litara alkohola, u Srbiji od 9 do 11 litara. Cilj Svetske zdravstvene organizacije je da se do 2030. godine upotreba alkohola smanji za 20 odsto. O njegovoj štetnoj upotrebi upozoravaju i podaci da je upravo alkohol u visokom procentu uzrok nasilja posebno u porodici, ali i čest uzročnik saobraćajnih nesreća.
Коментари