Zbog poskupljenja u Banatu manje površina pod mineralnim đubrivom

Pred prolećnu setvu poljoprivrednici su se našli u problemu zbog novog poskupljenja mineralnog đubriva. Samo ovaj trošak će poskupeti prolećnu setvu po hektaru za 10 odsto u odnosu na lane. To će pogoditi posebno ratare sa manje setvenih površina koji će zbog uštede smanjiti upotrebu mineralnog đubriva.

Manja je tražnja za mineralnim đubrivima ovih dana, navodi poljoprivrednik Aleksandar Đuragin iz Čuruga. Zbog novog poskupljenja ratari kalkulišu, čekajući subvencije po hektaru. Od nove godine cena svih vrsta mineralnih đubriva je rasla mesečno za oko šest dinara po kilogramu.

"Neka trenutna cena UREE na današnji datum je između 71 i 72 dinara po kilogramu, govorimo o ceni da se kupi sada a ne na zaduženje ili agro rok. Dok je cena AN-a isto takođe poskupela i otišla je na nekih 59 dinara po kilogramu. Ljudi moraju neminovno da se zaduže na agro rok, da li na pšenicu ili čak skroz do jeseni na kukuruze, gde je naravno mesečni iznos kamate 1,2 procenta", kaže Aleksandar Đuragin, poljoprivredniok iz Čuruga.

Na Produktnoj berzi u Novom Sadu godinu su počeli sa cenom UREE od 420, a sada je 485 evra za tonu. Na to se uračunava PDV i trošak prevoza. Bolje su prošli oni koji su se snabdeli pre nove godine.

"To jeste ozbiljan problem ako se đubrivo ne naruči na vreme. I sad u odnosu od nove godine do sada vi možete da izgubite preko sto evra po toni za đubriva, plus ako se to neadekvatno iskoristi ozbiljan minus može da se napravi", ističe Branislav Bogdanov, poljoprivrednik iz Tomaševca.

Ušteda se postiže uz analizu zemljišta. U Zemljoradničkoj zadruzi u Lukićevu su na taj način upotrebili manje mineralnog đubriva u prihrani ozimih useva.

"Uradili smo uzimanje na određenim parcelama uzoraka, naravno sondama koje se mapiraju i na osnovu slike i šeme koja se dobije baca se različita količina đubriva u zavisnosti od potrebe na različitim delovima parcele. To je korak dalje i mogu reći da prema prvoj proceni na toj površini od nekih 150 hektara između 13 i 14 tona đubriva smo manje rasturili" naglašava Jugoslav Lazić, Zemljoradnička zadruga "Veljko Lukić Kurjak" Lukićevo.

Srpski uvoznici i proizvođači mineralnog đubriva ističu da je sličan problem i na svetskom tržištu. Podsećaju da je ranijih godina đubrivo bilo i 1000 evra za tonu. U Evropi cena zavisi od snabdevanja gasom i cene tog energenta.

 

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом