Porodice hranitelja iz Miloševca dobitnice sretenjskog priznanja za zasluge u oblasti hraniteljstva

U tradiciji dugoj više od devedeset godina, čak 60 odsto porodica u Miloševcu kod Velike Plane, je u nekom periodu imalo iskustva sa hraniteljstvom. Među njima su i porodice Đuričić i Đurić, koji su za svoju humanost i posvećenost deci, dobili zlatne medalje za zasluge i Sretenjsku povelju.

Mnoge bake iz Miloševca su bile hraniteljice, a njihov primer, sledile su ćerke, sinovi, unuke pa i snahe, koji su preuzeli ovu odgovornu i plemenitu ulogu. Novica Đuričić, čija je majka takodje bila hraniteljica, je pored svoje dve ćerke, zajedno sa suprugom Elenom, odnegovao još osmoro dece, a trenutno se brinu o dve devojčice, uzrasta od 8 i 15 godina.

„Morate da osetite od početka hraniteljstvo, kako dete uđe u vašu porodicu, da uđete u sve njegove pore, da osetite, da vidite kako diše, kako on živi, šta želi u životu, da se prilagodite njemu", navodi Novica Đuričić, hranitelj iz Miloševca.

Elena Đuričić, hraniteljica dodaje: „Nama je cilj u životu da to dete sutra bude čovek, da može sam da se brine o sebi, da ima neki životni put lep, da bude i on sretan što je bio u našoj porodici. Ta deca se kod nas vraćaju stalno."

Porodičnoj tradiciji hranitelja, priključila se i Verica Đurić. Baka njenog pokojnog supruga im je prenela ljubav prema hraniteljstvu, a za trideset godina, oni su istu tu ljubav podelili sa još dvanaestoro dece. Hranitelji sa decom, stvaraju neraskidive veze, pa u kontaktu ostaju i nakon što napuste njihove domove. Ipak, njihov put je pun izazova.

„Prvo ono iščekivanje kada treba da dobijemo dete, šta kako, kako će ono da prihvati mene, ne znamo ni mi ništa o njemu ni ono o nama, kako će ovo, kako će ono. Najveća nagrada i sreća je kada ti to dete uzvrati, kada vidiš da si centar sveta njemu, kada vidiš da ono samo tebe ima", ističe Verica Đurić, hraniteljica.

Hranitelji iz Miloševca imaju veliku podršku Centra za porodični smeštaj i usvojenje, koji postoji više od devet decenija. Trenutno centar saradjuje sa 112 porodica u kojima je smešteno gotovo dve stotine dece. U vreme Jugoslavije, samo u Miloševcu je bilo više od trista hraniteljskih porodica, a sada je manje njih koji se odlučuju za taj proces. Problem je i nedostatak stručnog kadra.

„U pregovorima smo i opština je spremna tu da nam pomogne da se obezbedi dečiji lekar u selu, ali su nam nedostupni veći zdravstveni centri, teže dolazimo do njih, teže se uputi dobijaju, tako da iz tog razloga moramo da vodimo računa, da prihvatamo decu na porodični smeštaj bez nekih ozbiljnijih zdravstvenih problema i kod nas iz tog razloga nije razvijeno specijalizovano hraniteljstvo", naglašava Milica Lukić Momirović, direktorka Centra za porodični smeštaj i usvojenje Miloševac.

Centar za porodični smeštaj i usvojenje, trenutno pokriva hraniteljske porodice iz tri sela, Miloševca, Trnovče i Lozovika, a nadaju se da uskoro postati centar za čitav Podunavski okrug.

 

петак, 21. фебруар 2025.
4° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса