Opasan otpad na teritoriji Pančeva
Policijska uprava u Pančevu, podnela je ove nedelje krivičnu prijavu protiv 27-godišnjeg N.P. zbog unošenja, nedozvoljenog skladištenja i odlaganja 8 tona opasnog otpada, najviše elektronskog i električnog.
Reporter RTS-a, Goran Jovičić, izveštava sa terena: "U naselju Vojlovica, pronađen je opasan otpad u čvrtsom, tečnom i gasovitom stanju. Intervencijom policijske uprave, zbrinute su sve opasne materije i nema opasnosti po životnu sredinu. Zaplenjene su oko 4 tone kontaminiranog olova, i drugih opasnih metala, sto litara tečnog i gasovitog otpada i 3,5 tone raznog električnog i elektronskog otpada, kome je mesto u reciklažnim centrima. Jedan od njih nalazi se u Omoljici, na samo 10-kilometara od mesta gde je pronađen ovaj opasan otpad."
Nikola Egić, predsednik Udruženja reciklera Srbije, kaže: "Ako se radi o kontaminiranoj materiji sa olovom, to olovo od katodne cevi, od starih televizora, mi odvozimo u Nemačku, gde plaćamo od 500 do 600 evra po toni. Ako izvozimo freon, njegovo zbrinjavanje u Nemačkoj košta od 15 do 20 evra po kilogramu."
U Srbiji je 2023.godine reciklirano 35.000 tona električnog i elektronskog otpada i 22.000 tona akumulatora, što je za 30 odsto manje nego prethodnih godina.
Nikola Egić dodaje: "Imali smo situaciju sa akumulatorima iz vozila, koji su se skupljali preko prodavaca opreme, i taj sistem se urušio. Ove godine, operateri za tretman baterija imaju znatno manji učinak i realizaciju, nemaju dovoljno inputa, a gde je završio taj otpad, veoma je upitno i treba to da se zapitamo."
Iako je još 2010. godine doneta strategija upravljanja otpadom, po kojoj je predviđena izgradnja 29 regionalnih sanitarnih deponija, do danas je napravljeno 12. U upotrebi su još uvek 134 nesanitarne deponije, koje sa nekoliko hiljada divljih deponija širom Srbije, predstavljaju ekološku bombu.
Коментари