U toku kampanja vakcinacije životinja protiv besnila
Od besnila, neizlečive bolesti, koja se na čoveka prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom, u svetu svakoga dana umre 150 ljudi. Sa ciljem da se ova bolest među divljim životinjama u našoj zemlji potpuno iskoreni, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uz podršku Evropske unije i ove godine, nakon prolećne, organizuje jesenju kampanju vakcinacije.
Sa trsteničkog areodroma put Valjeva na zapadu i Bora na istoku, pa do krajnjeg juga zemlje, dva puta dnevno poleću avioni sa specijalnim teretom. Vakcinama protiv besnila zapakovanim u posebne mamke, izgledom i mirisom privlačnim lisicama i drugim divljim mesojedima.
"Ovakav tip eradikacije besnila se sprovodi još od 2010. godine i to je izuzetno značajno u tom smislu što smo mi poslednji slučaj bestila kod divljih životinja imali 2018. godine, a kod domaćih životinja, odnosno kod psa, 2012. godine. Broj mamaka koji se distribuira, odnosno baca iz aviona, je 18 po kvadratnom kilometru, čak u nekim okruzima i do 20 zavisno od ugruženosti. Distribucija mamaka se vrši u nenaseljenim područjima. Ni po čemu nije štetan za ljude ni druge domaće životinje, ali je preporučljivo da ga ipak ne diraju", kaže Boban Đurić, načelnik odeljenja za zaštitu životinja Uprave za veterinu.
Efikasnost programa svedoči i podatak da je u Srbiji pre početka njegove primene godišnje evidentirano više od 200 slučajeva divljih životinja inficiranih besnilom. Od 2012. na predlog Evropske delegacije, oralna vakcinacija na isti način sprovodi se i u svim susednim zemljama.
"Pokrili smo jedan ceo epidemiološki region, odnosno područje zapadnog Balkana, kako bismo sprečili da divlje životinje, koje ne prepoznaju državne i administrativne granice, ne bi mogle da dođu u situaciju da virus besnila prenesu sa jedne teritorije koja je slobodna od besnila na drugu koja recimo ne sprovodi vakcinaciju. Cilj je da se potpuno iskoreni besnilo u divljoj populaciji u Srbiji,a viši cilj je i u celom regionu", navodi Katarina Tošić, monitoring ekspert na projektu delegacije EU.
Po završetku jesenje kampanje u kojoj će više od 1.300.000 vakcina protiv besnila biti distribuirano u 25 okruga u Srbiji, Uprava za veterinu će u saradnji sa lovačkim udruženjima sprovesti postvakcinalni monitoring.
"Određeni broj odstreljenih lisica se testira i ispituje u laboratorijama i proverava se da li smo postigli taj željeni imuni status, odnosno da li su te životinje zaštićene od besnila", kaže Katarina Tošić, monitoring ekspert na projektu delegacije EU.
Nakon Trstenika šest aviona uključenih u projekat preseliće se u Ečku odakle će se akcija vakcinacije protiv besnila iz vazduha nastaviti ka severu zemlje. Dve kampanje planirane su i tokom naredne godine.
Коментари