Ražanj: Rod kupine dobar, otkupna cena nije
Proizvođači kupina u ražanjskom kraju zadovoljni su ovogodišnjim rodom i kvalitetom tog voća. Otkupnom cenom koja se kreće od 130 do 150 dinara po kilogramu - nisu. Kako je u prethodnim godinama cena bila i niža, mnogi proizvođači iskrčili su kupinjake, pa je sada pod zasadima kupina u ražanjskom kraju tek 20 od 100 hektara, koliko je bilo pre samo 4 godine.
U ražanjskom kraju, nekada prepoznatljivom po proizvodnji kupina, samo najuporniji su nastavili da uzgajaju ovo voće, poput porodice Filipović iz sela Podgorac koja pod zasadima kupina ima 15 ari. Marljivo rade i ulažu i nadaju se boljoj ceni.
„Imam vodu sa planine dva dovoda i bunar treći, i planirao sam možda i da proširim. Međutim, kupina kao i kupus, sadiš deset godina da bi jedanaeste uzeo, ispada, novac“, kaže Stevica Filipović, proizvođač kupina iz sela Podgorac.
Zbog toga su se mnogi ražanjski poljoprivrednici okrenuli drugim kutlurama koje im obezbeđuju siguran plasman i zaradu i ukupne zasade kupina za samo 4 godine smanjili za čak 80 odsto.
Otkupna cena kupina kreće se od 130, a beračima se plaća 60 din po kilogramu.
„Znači proizvođaču ostaje 70. Na kraju se ispostavi da je možda i bolje baviti se berbom i zarađivati od berbe nego saditi kupine i proizvoditi. Ja sam se preorjentisao na zasade šljiva“, kaže Zoran Stojanović iz Ražnja.
„Ne možeš samo berbu da pokriješ, a kamoli ostalo. Iskrčili smo 20 ari pa smo posadili žito“, navodi Branislav Marinković iz sela Podgorac.
Za jedinog prerađivača kupina u Ražnju računica je drugačija – kroz gotov proizvod kupine proda barem po dvostruko većoj ceni od otkupne.
„Nismo nikad sigurni u cenu kupine, da li će ove godine biti bolja, lošija. Ovako imamo zagarntovanu cenu kupine i zagarntovanu prodaju naših proizvoda“, kaže Dejan Stambolić, proizvođač i prerađivač kupina iz Ražnja.
Ni iz ugla struke, koja se sa proizvođačima okupila u Ražnju na Danima kupine, ova godina nije loša.
„Rod i kvalitet je za sada dobar. Proizvođači koji imaju sistem za navodnjavanje su prošli dobro, jer kupina je voćka koja traži redovno zalivanje i navodnjavanje“, kaže Tanja Živković iz Poljoprivredne savetodavne stručne službe Niš.
Po proizvodnji kupine Srbija je u samom evropskom i svetskom vrhu.
Коментари