Spas od zime u niškom Prihvatilištu za stara i odrasla lica
Prihvatilište za stara i odrasla lica u Nišu otvoreno je pre godinu i po dana. Od tada radi bez prekida. Trenutno u Prihvatilištu boravi petnaest korisnika koji nemaju gde drugo.
Petnaest različitih ljudskih sudbina spojenih istom mukom – spas od zime pronašli su u Prihvatilištu. Pedesettrogodišnji Bojan Nikolić tu je od pre mesec dana. Do pre dve nekoliko godina imao je posao i mogao je da sebi plaća stan.
“Dve i po godine smo živeli privatno. Taksirao sam, došla korona, to je stalo. Radio sam na Cvetnoj pijaci i to je stalo. Hvala im što imam gde da spavam, mnogo su mi pomogli”, kaže korisnik Bojan Nikolić.
Najčešće ljudi ovde dođu zbog teške materijalne situacije ali i i zbog nerešenih porodičnih odnosa, a često su i bolesni pa im je teško da se zaposle. U Prihvatlištu može da se boravi najduže šest meseci u kalendarskoj godini. Često se međutim isti korisnici vrate jer ne uspevaju da se sami zbrinu.
"Ja ne nameravam da se zadržim ovde, predamnom je život, ja moram da se u svakom slučaju snađem, ali videćemo šta će život dalje da odluči, u svakom slučaju hoću da pohvalim ovu kuću", kaže korisnik Goran Karimanović.
"Došla sam ovde pre četiri godine, ružna priča svakako, nasilje u porodici i zahvaljujući ovim ljudima sam uopšte i dobro, objašnjava Sanja Jovanović, takođe korisnica.
"Zbrinjavamo korisnika, pružamo ishranu, smeštaj, zdravstvenu negu, psihosocijalnu pomoć, znači kompletna podrška korisniku. Uglavnom su korisnici sa više dijagoza, čak i težih dijagnoza zdravstvenih, sa lošim psihičkim stanjem, jer opet, jako je teško suočiti se sa situacijom i naći se u Prihvatilištu", objašnjava Gorica Cvetković, Prihvatilište za stara i odrasla lica „ MARA“.
Prva stanica za nekog ko nema osnovne uslove za život je Centar za socijani rad gde se vrši procena kakva je pomoć potrebna. Neretko se radi o licima koja nemaju ni lična dokumenta, a za najugroženije predviđeno je postupanje po hitnosti.
"Mi imamo i radnike koji i posle našeg radog vremena su dežurni i spremni za mere neodložne intervencije tako da, opet kažem, ako je potrebno hitno zbrinjavanja mi te ljude hitno zbrinjavamo, u saradnji sa Prihvatilištem, sa zdravstvenim ustanovama jer nekada ovaj problem nije samo socijalne prirode već je zdravstveno socijalni problem”, ističe Lidija Stanković, Centar za solcijalni rad Niš.
U Nišu već godinama nema lica koja su u statusu trajnog beskućništva. U Prihvatilištu je trenutno popunjeno je svih petnaest kreveta ali bi ubrzo očekuje da četiri lica iz Prihvatilišta budu smeštena u domove za stare.
Коментари