Читај ми!

(Ne)bezbedno rashlađivanje: Koje opasnosti vrebaju kupače na divljim plažama

U vrelim letnjim danima na obalama reka i jezera ima mnogo kupača, iako kupališta uglavnom nisu uređena i nemaju spasilačke službe. Posetioci se kupaju na svoju odgovornost. Od početka leta bilo je slučajeva utapanja. Naše ekipe bile su na reci Gradac u Valjevu i na Srebrnom jezeru, koje ima samo jednu uređenu plažu.


Valjevci najčešće osveženje pronađu na Gracu, jednoj od najčistijih reka u Srbiji. Za desetak minuta hoda od centra grada, stiže se do omiljenih mesta za kupanje:

„Evo i kolica, sve su to najmlađi do najstarijih. Tu su roditelji, tu su svi koji vode računa", kaže Miroslav Novaković, starosedelac na Gracu.

„Dva deteta na ovom brzaku ovde su se izmakla, mala deca i tako da sam uleteo, roditelji tamo negde pili kafu, nije bitno. Bitno je da je sve u redu", navodi Goran Tešić iz Valjeva.

“Ja se, iskreno, osećam ovde bezbedno, jer nije mnogo jaka voda, a lepo je i prijatno je.”

“Treba da pazimo i kad ima spasilačka služba i kad nema, tako da je sve do nas", misle anketirani.

Deca i mladi rado se kupaju na ličnu odgovornost na Berkovoj i brani kod Anateme, pa se Udruženje „Gračanska patrola" obraćalo nadležnima sa pitanjem mogu li se angažovati spasioci.

„Voda bi trebalo da bude preko 20 stepeni u nekom periodu letnjem, šest, sedam meseci, da bi se organizovala spasilačka služba i samim tim kupanje na rekama bilo mnogo bezbednije, nego što jeste", naglašava Marjan Vukosavljević - Udruženje građana „Gračanska patrola".

Gradac je hladniji od 20 stepeni, ali po tvrdnji Ognjena Krnetića, čuvara prirode, nema velikih i opasnih virova, kao ni na Kolubari na području Valjeva.

„Odavno se niko nije utopio zato što je neplivač. Postoje neke druge opasnosti, u smislu da neko uđe u vodu pregrejan ili pod dejstvom alkohola ili nečega, pa doživi srčani udar ili se udavi u plitkoj vodi. Opasnosti od utapanja pre postoje na valjevskim jezerima kao što su Petničko, Kameničko, sad jezero Stubo-Rovni, koje je, u principu, zabranjeno za kupanje i za sve aktivnosti", ističe Ognjen Krnetić, čuvar prirode u ZPD „Klisura reke Gradac".

Na jednom od omiljenih turističkih mesta u Srbiji, Srebrnom jezeru, opasnost za kupače su podzemne vode i struje.

Zlatko Šulović, bivši ribočuvar iz Velikog Gradišta kaže: „Ulaze da bi se izjednačile sistemom jednakih sudova sa Dunavom, ulaze u Srebrno jezero i dolazi čista voda iz Dunava. Ali, ta voda napravila je već ozbiljne puteve i tu se pojavljuju ozbiljni izvori. Ako naiđe plivač slučajno, vrlo velika verovatnoća da će ga povući dole".

Gotovo svaka vikendica na jezeru dugom 14 kilometara ima pontonski most. Njihovu konstrukciju ispod površine znaju vlasnici i susedi, ali ne i većina gostiju koja se kupa na Srebrnom jezeru.

петак, 03. јануар 2025.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње