четвртак, 23.02.2023, 14:44 -> 15:47
Извор: РТС
Аутор: Маша Ивков
Zašto zanimanje profesora matematike i fizike postaje deficitarno
Skoro da nema škole u zemlji koja se ne suočava sa nedostatkom stručnog kadra među profesorima i nastavnicima prirodnih nauka, a najtraženiji su matematičari i fizičari. U nedostatku stručnog kadra, škole su prinuđene da za ove predmete angažuju one koji su završili srodne fakultete. Ovi profesori u školama matematiku i fiziku predaju i po 15 godina ali i dalje nemaju pravo da zasnuju radni odnos na neodređeno vreme.
Željko Miladinović, diplomirani inženjer mašinstva i informatike, u osnovnoj školi u Vršcu matematiku predaje već punih 15 godina. Pravo na zaposlenje na neodređeno nema, jer ga sistem prepoznaje kao nestručnog.
„Mislim da ako se nešto ne promeni , ako ne uspemo da kroz odredjene obuke i edukacije budemo jednaki sa ostalim profesorima mislim da ću promeniti posao", kaže Željko Miladinović, diplomirani inženjer mašinstva i informatike.
U Vršcu, u ukupno 17 škola, odnos stručnih profesora matematike i fizike i onih koje sistem prepoznaje kao nestručne- jer nisu završili one fakultete koji su za ta radna mesta predviđeni parvilnikom - je 40 prema 60 u korist stručnih. Ali ne zadugo.
„Imamo značajan broj nastavnika koji su pred penzijom i koji će uskoro napustiti škole, ali nemamo stručni kadar koji će njih naslediti koj će doći na ta mesta, tako da će taj procenat nestručnih lica rasti i u budućnosti" ističe Miroslav Lepir, član Gradskog veća za obrazovanje u Vršcu.
Profesora za ove predmete u skorijoj budućnosti neće ni biti, sudeći po broju zainteresovanih studenata. Prirodno matematički fakultet u Kragujevcu na ovim studijskim progamima upisuje jedva polovinu od 50 akreditovanih mesta.
„Mi smo do pre dve godine upisivali recimo za matematiku sva mesta I za tih 50 mesta samo imali 80, 90 kandidata, kako koje godine, a sada imamo ukupno 25, 26 kandidata ... tako da je praktično tri puta manje interesovanje nego što je to bilo do pre par godina", kaže prof. dr Marija Stanić, dekan na PMF-u u Kragujevcu.
Zbog
nedostatka stručnog kadra, u školama
matematiku i
fiziku najčešće predaju oni koji su
završili elektrotehničli fakultet,
mašinski, informatiku. Mnogi od njih taj
posao obavljaju godinama, ali će, po ovom
pravilniku penziju dočekati kao nestručni
sa ugovorom na određeno
vreme. U Ministarstvu prosvete kažu da
rade na pronalaženju rešenja za ovu
kategoriju nastavnika.
„Ministarstvo je pokrenulo dijalog sa matičnim fakultetima o pripremi programa kratkih ciklusa kako bi se nastavnici koji su završili srodne fakultete, a koji su se u praksi pokazali kao vredni za školu i sredinu u kojoj rade, dokvalifikovali" stoji u Saopštenju Ministarstva prosvete.
Kao
vid podstreka, Ministarstvo dodeljuje
i
stipendije za nedostajuća prosvetna
zanimanja, pa stipendiraju studente
druge
i treće
godine
koji studiraju
matematiku, fiziku, informatiku, engleski,
srpski i
nemački jezik.
Коментари