Dobrodošlica u Biblioteku šabačku i na znakovnom jeziku

Biblioteka je prva ustanove kulture u Šapcu, koja će među zaposlenima imati i tumača za znakovni jezik. Zajednička želja im je da se što više gluvih i nagluvih osoba uključi u društveni život grada.

"Dobro došli u Biblioteku šabačku", je rečenica koju je Gorica Rajičić među prvima naučila na znakovnom jeziku. U saradnji sa Udruženjem "Ruke govore" iz Novog Sada obuku pohađa dve godine.

„Želja za znakovnim jezikom postoji još kada sam bila osnovac i srednjoškolac, onog trenutka kada sam saznala kome je znakovni jezik potreban i zašto je važno naučiti ga, ja sam želela da ga naučim ali nisam imala priliku ni mogućnost, evo, sada u Biblioteci šabačkoj, probaćemo nešto da promenimo po tom pitanju, ima i taj momenat, doprineti drugima", ističe bibliotekarka Gorica Rajičić.

Milka Marić, predsednica Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih, rođena je sa teškim oštećenjem sluha. Često je imala barijere u komunikaciji. Nada se da će primer Biblioteke šabačke slediti i druge ustanove.

„Da bismo pružili usluge gluvim i nagluvim licima potrebno je poznavati njihov jezik, znakovni jezik, ja sam trenutno u procesu učenja znakovnog jezika, prošla sam neke nivoe, neke sam položila. Znakovni jezik je sam po sebi vrlo specifičan, neobičan, poseban, ali, ne tako jednostavan kada ga treba primeniti u komunikaciji sa gluvom osobom, ali, ukoliko nešto želite, volite, imate podršku, nije teško", dodaje Gorica Rajičić, bibliotekarka.

Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih u Šapcu ima oko 300 članova. Anketa urađena u Biblioteci je potvrdila da korisnici Dečjeg odeljenja žele da nauče znakovni jezik, zbog toga će u ovoj ustanovi biti organizovane radionice i zajednička druženja.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом