Читај ми!

Награђен школски тим из Пирота за пројекат рециклаже ПЕТ амбалаже

Тим ученика и професора Техничке школе из Пирота, освојио је награду на другом СТЕАМ изазову, такмичењу које организује Програм Уједињених нација за развој, у сарадњи са Министарством просвете и Фондацијом Петља. Петоро ученика и њихови ментори, представили су пројекат рециклаже ПЕТ амбалаже.

Уз помоћ овог система, који су осмислили ученици и професори Техничке школе из Пирота, ПЕТ амбалажа може да се претвори у филамент, односно пластичну нит која се користи као материјал за 3Д штампаче. Циљ седмочланог тима, симболично названог РеПЕТ3Д, био је да понуди решење за смањење пластичног отпада.

Маша Станковић, ученица Техничке школе, каже: "Дуго смо радили на овом пројекту, мислим од почетка школске године. Циљ овог уређаја је да прави филамент за наш 3Д штампач, јер смо увидели да је филамент који се купује јако скуп, а и увидели смо да у Пироту има пуно пластичних флаша које завршавају на депонијама, у рекама и тако загађују околину. Хтели смо да то спојимо и добили смо тај уређај."

Леа Ћирић, ученица Техничке школе, додаје: "Kонкуренција је била заиста јака и било је веома тешко да уђемо у прва четири победничка тима. Успели смо, и веома сам поносна на нас, што смо донели победу у наш град."

Професори стручних предмета са ИТ смера у Техничкој школи, Бојан Ћирић и Бобан Благојевић, кажу да осим еколошког аспекта пројекат има и важну образовну компоненту. Ученици кроз рад на њему развијају креативност, тимски дух и стичу практична знања из технологије, инжињерства, математике и уметности.

Бојан Ћирић, професор Техничке школе, објашњава: "То само показује да је наша школа у самом врху образовања у Србији и мени као ментору и колеги то пуно значи. Апсолутно значи да свој посао радимо како треба. Мени је посебно драго што знање стечено на теоријским часовима врло вешто примене у практичној реализациј и кад се то склопи, успех не изостаје."

Овим практичним решењем за рециклажу ПЕТ амбалаже, ученици Техничке школе послали су снажну поруку друговима и суграђанима. Она је важан корак у развоју науке и еколошке свести.

 

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом