Hram u Pirotu obnavlja se donacijama i iz dijaspore

U Crkvi Rođenja Hristovog u Pirotu, u toku je druga faza restauracije vrednog ikonostasa iz sredine 19. veka. Osim što je konzervatorski veoma zahtevan, to je i skup proces, tako da je svaka pomoć dobrodošla. Najveću pojedinačnu donaciju do sada dao je Dragoljub Đorđević, 92-godišnji Piroćanac, koji živi u Kanadi.

Iako je zašao u desetu deceniju, deda Dragiju nije bilo teško da pređe hiljade kilometara od Kanade do rodnog Pirota i kao nekada, poseti hram u kome je kršten, prisećajući se vremena kada se na odlazak u crkvu nije gledalo blagonaklono.

"Za praznike sam dolazio, baba me dovodila, mama me dovodila. I ja sam uvek tu prolazio i kada me niko ne vidi, ja se krstim", seća se Dragoljub Đorđević, zadužbinar.

Iz zavičaja je otišao pre više od šest decenija, ali običaje nije zaboravio. Inicirao je izgradnju crkve u Kanadi, često šalje humanitarnu pomoć mnogima na našim prostorima, ali o tome ne govori. Poštujući veru i tradiciju, novčano je pomogao i obnovu ikonostasa.

"Ja pozivam sve dobre i dobronamerne da pomognu, nije samo za ovu crkvu, nego i za druge i da se održi ovo naše, da se zna da smo mi pravoslavci", kaže Dragoljub Đorđević.

"Imamo ljude koji žele da pomognu, kao što je gospodin Đorđević iz Kanade-koji je eto najveći individualni sada dobrotvor, koji je uplatio za nas-za naše pojmove ipak jednu veliku sumu", navodi jerej Miljan Panić, starešina Pazarske crkve.

Za obnovu crkava i manastira najveća sredstva se izdvajaju iz gradskog budžeta - ove godine 12 miliona dinara - veći deo za ikonostas.

"Već negde oko 10 miliona dinara smo izdvojili za ikonostas. Ukupna vrednost se procenjuje na negde 30-tak miliona dinara. Ali, ja se nadam da će i drugi i institucije i individue pomoći", kaže Vladan Vasić, gradonačelnik Pirota.

Pored donacije za ikonostas, Dragoljub Đorđević je predstavnicima grada uručio i vredan krst iz Grčke -sa željom da stoji u crkvici srednjovekovne tvrđave. Nada se da će u rodni Pirot ponovo doći za 2 godine i prisustvovati obeležavanju 190 godina od izgradnje crkve čiji je donator.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом