Читај ми!

I ovog marta rode u svojim gnezdima u Mrčajevcima

Više od decenije u proleće se u Mrčajevce kod Čačka vraćaju rode. Najviše im se obraduju mališani iz vrtića kraj kog su, na visokom odžaku, napravili gnezdo. U čačanski kraj već je stiglo tri para.

Da decu ne donose rode ovi mališani znaju, ali iako ta pesma možda nema veze sa ovim vesnicima proleća broj dece u vrtiću "Zvončica" u Mrčajevcima iz godine u godinu se povećava. Sada ih ima preko 170 i svi se pernatim komšijama raduju. Tako isti par dočekuju i nove generacije i nauče dosta o belim rodama:

"Naučila sam u vrtiću da se one sele kad dođe zima."

"Znam da rode imaju veliki kljun šiljati, imaju dugačak vrat i velike noge".

"Imaju visoki kljun da ne moraju da ulaze u vodu nego sa površine da uhvate ribu".

"Roda ide u vrtić i ja volim da roda dođe".

 

Brzo je ovaj graciozni par popravio gnezdo u kome su prošle godine odgajili mladunce. Da se vrate svom mrčajevačkom domu, od Južne Afrike prevalili su dalek put.

"Dok dođu do naših krajeva čekaju ih i dalekovodi i još mnoge opasnosti. Znači, sve to kad savladaju pojave se na istom mestu i to još niko nije objasnio taj njihov fenomen orjentacije u prirodi'', kaže Dragiša Petrović, iz udruženja "Sove na oprezu" iz Čačka.

Ranije su se rode isključivo gnezdile na drveću, sada se sve više približavaju naseljima i ljudima. Da lakše sviju svoje gnezdo u čačanskom kraju već je postavljeno pet veštačkih platformi.

"Sad imamo ljudi koji se sami javljaju i traže da im u blizini kuća postavimo te platforme za rode tako da se nadam da ćemo sigurno u budućnosti postaviti bar još nekoliko na teritoriji Grada Čačka'', navodi Dragiša Petrović, iz čačanskog Udruženja "Sove na oprezu" Čačak.

Ove godine bele rode su, pre prvih lasta, stigle u dolinu Zapadne Morave. Ornitolozi se nadaju dolasku većeg broja ovih ptica. Pre sedam godina južno od Save i Dunava zabeleženo je 380 aktivnih gnezda belih roda, po popisu Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

субота, 19. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом