петак, 18.02.2022, 13:01 -> 16:42
Извор: РТС
Аутор: Милан Срдић
Novi Sad: Generalni urbanistički plan – za i protiv
Predstavnici civilnih organizacija predali su blizu 12.600 potpisa na nekoliko desetina primedbi na narct Generalnog urbanističkog plana Novog Sada do 2030. godine. Traže njegovo povlačenje i izradu novog plana. Isti zahtev ima i Društvo arhitekata Novog Sada.
Potpise su sakupljali danima, jer najvažniji dokument za grad, po njihovom mišljenju, ne nudi dobru strategiju za razvoj, nije usaglašen sa planovima višeg reda, ne rešava probleme i potrebe stanovnika nego insistira na odnosu grad–investitor.
"Mi vidimo da se budžetska sredstva planiraju da se troše na neke stvari koje građanima nisu neophodne i da se otvaraju veliki prostori za koruptivne radnje", kaže aktivistkinja Milena Đinić.
Stručnjaci iz Društva arhitekata navode iste primedbe i dodaju da su mnoga rešenja u nacrtu plana prevaziđena pre 70 godina.
"Na primer oni nude rešenje da se grad podeli na dva dela sa nekim skoro auto-putem koji bi se provukao kroz Bulevar Evrope i, konačno, tu je problematična kategorija opšteg gradskog centra gde mi vidimo da se tu kroz mala vrata zapravo mogu provući kroz plan tolikih kvadratura kakva inače ne bi mogla biti dozvoljena", objašnjava Aleksandar Bede, iz Društva arhitekata Novog Sada.
U Javnom preduzeću Urbanizam, koje je i nosilac ovog projekta, kažu da razmatraju primedbe i jednih i drugih i da će na svaku odgovoriti. Demantuju da je plan krojen po meri investitora, a ne građana.
"Zato što smo napravili vrlo restriktivne mere, smanjili smo zauzetost parcela, smanjili smo koeficijent izgrađenosti, povećali smo obavezu broja parking mesta u odnosu na stan, znači bilo je do sada jedan stan, jedno parking mesto sada je od 1,3 do 1,5. Nekada su bile zauzete parcele i do 100 posto i ograničili smo visine, kako u stambenom delu, tako i u poslovnom delu", kaže Dušan Miladinović, direktor JP Urbanizam.
Građani smatraju da plan ne predviđa dovoljno zelenih površina, da će novi planirani vijadukt na Telepu prolaziti pored prozora građana, a posebno se protive izgradnji novog nasipa u koritu Dunava, čime će, kako tvrde, odbrana od poplava biti ugrožena. Žalili su se i međunarodnim organizacijama, ali u JP Urbanizam tvrde da nijedna od njih nije reagovala.
"Odgovor ni sa da, ni sa ne, ne postoje. Suštinski time se ne bave te evropske komisije. Mi ne zalazimo u plovni tok Dunava, a sve što se opet tiče plovnog toka Dunava tu je nadležan "Plov-put" od kojih smo uzeli uslove i ispunili te uslove", ističe Dušan Miladinović, direktor JP Urbanizam.
Komisija za planove će o primedbama raspravljati na javnoj sednici 21. februara, a zatim će iza zatvorenih vrata odlučiti hoće li ih usvojiti. Odbornici Skupštine grada glasaće o usvajanju GUP-a sredinom marta.
Коментари