Zajednički rad stručnjaka i porodice za napredovanje dece sa teškoćama u razvoju

"Podrška ranom razvoju i roditeljstvu", naziv je projekta koji već petu godinu sprovodi UNICEF sa partnerima, u nekoliko opština i gradova u Srbiji. U fokusu su porodice sa malom decom koja imaju teškoće u razvoju.

Projekat rane podrške oslanja se na tri stuba: socijanu i zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. Intersektorski tim, koji čine: psiholozi, defektolozi, vaspitači, logopedi, zdravstveni radnici, svoj rad i pristup prilagođavaju potrebama svakog deteta i njegove porodice.

Zato je presudno blagovremeno prepoznavanje razvojnih smetnji i podrške kroz usluge rane intervencije.

"Probamo da razumemo roditelje i njihove prioritete i njihove brige, uvažavamo ih, razmišljamo o njima zajedno sa roditeljima i onda podržavamo ono što je roditelju najbitnije i najprioritetnije, a ne ono što mi kao stručnjaci mislimo da je njima potrebno", kaže Ivana Jokić, psihološkinja PU "Nada Naumović".

Takav, zajednički prisup je delotvorniji, i daje dobre rezultate. U poznatom okruženju, kod kuće i u vrtiću, usvajanjem novih veština, povećava se funkcionalnost deteta i cele porodice. A svaka je priča za sebe.

"Mi ostvarujemo konsultacije sa jednim stručnjakom iz tima za intervencije za razvoj deteta. S njom smo u stalnom kontaktu, ona nam daje sugestije i smernice", rekla je Daliborka Paunović iz Kragujevca.

Psihološkinja Ivana Jokić objašnjava: "Pružamo podršku znači emotivne prirode, informativne prirode, i ojačavamo ih, kako bi oni bili autonomni u donošenju jednog jedinstvenog plana koji će podržati i njihovo dete i njih kao čitavu porodicu."

Dalje, rana intervencija je skup mnogobrojnih inovativnih mera i usluga. U Kragujevcu, pored toga u saradnji sa UNICEF-om, formirana je i radna grupa koja sprovodi i program podsticajnog roditeljstva.

"Cilj radne grupe nije sam po sebi, da se fomira rana grupa, već da uspostavi primere dobre prakse, koje ćemo širiti dalje po regionu i utvrdio predlog mera za 2022. godinu, gde je osnovni zadatak, da se poveća obuhvat dece u predškolskom obrazovanju", navodi Nikola Ribarić iz Skupštine grada Kragujevca.

Prioriteti Grada su i uvođenje novih programa podrške porodicama i deci na ruralnom podučju, uključivanje civilnog sektora i pomoć patronažnoj službi. Mere koje se prožimaju i u najranijem periodu otkrivaju razvojne probleme kod dece.

недеља, 06. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом