Sportisti se vraćaju treninzima, evo kako se epidemija odrazila na njihovu formu

Sportski savez Zrenjanina organizovao je za sportske trenere iz Banata veb-seminar o pripremama sportista nakon pauze zbog vanrednog stanja. Savez predlaže da se u pravila sportskih takmičenja unese i odredba o tome kako se završava liga ili turnir, ako se prekine zbog epidemije.

Uobičajeni trening veslača kluba "Begej 1883" iz Zrenjanina je staza između dva gradska mosta, koju za sat i po pređu pet puta, ukupno 15 kilometara. Pauza zbog vanrednog stanja je učinila svoje, pa je Miloš Alvirac sa nesigurnošću počeo pripreme na vodi.

"Bilo je problema, zato što nisam mogao da nađem odgovarajući balans, pa sam se puno klimao. Da bih opet bio stabilan potrebne su vežbe tehnike, da sve krenem ponovo", kaže Miloš Alvirac, VK "Begej 1883".

Period između zimskog i letnjeg treninga bio je duži od uobičajenog, što zahteva drugačiji plan treninga.

"Krenućemo lagano, ali postepeno ćemo povećavati intenzitet treninga", planira trener Jovan Lukić. Nada se da će mere biti ublažene i da će se krajem veslačke sezone možda i održati neko takmičenje.

Kako bi pomogao trenerima da pripreme sportiste nakon nepredviđene pauze, Sportski savez Zrenjanina je organizovao veb-seminar.

"Sa velikim brojem tih prekida čovek dolazi u situaciju da nije u stanju da funkcioniše na onom nivou koji je za njega neophodan. Svi oni koji češće prekidaju trening na kraju ne iskoriste sve potencijale koje su imali na početku", kaže Vladimir Koprivica, Fakultet za sport u Beogradu.

Po ukidanju vanrednog stanja, 40 sportskih klubova u Zrenjaninu je počelo treninge na otvorenom.

"Svi resursi, svi tereni su na usluzi našim sportskim organizacijama s bez nadoknade," kaže Simo Salapura, pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina, dodajući da je dezinfekcija zatvorenih prostora obavljena."

Jedan od zaključaka veb seminara je da treninge treba organizovati u dva termina dnevno sa realizacijom od 60 odsto na prvom, i 40 odsto na drugom treningu.

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом