Divlje svinje uništavaju useve u opštini Opovo

Poljoprivrednici u opštini Opovo ovih dana imaju velikih problema da sačuvaju useve od divljih svinja. Apeluju na lovce da im pomognu, jer će pretrpeti veliku štetu.

Ratari iz Sefkerina imaju više od 3.000 hektara obradivih površina u ataru "Lepušnica" koji pripada beogradskoj opštini Palilula. Od početka aprila svako jutro, pre nego što nastave sa poljoprivrednim radovima, oni saniraju štetu koju im nanose gladne divlje svinje.

"Pšenicu sad kad treba da prskamo, ne možemo da prođemo traktorima i prskalicama jer one riju, prave velike rupe. Traže hranu, jer ih lovci ne hrane i onda one dolaze na naše njive", kaže ratar Jovan Petrov.

"Plaćamo 20 evra po hektaru za navodnjavanje i odvodnjavanje kanala, ali oni se ne održavaju i u njima se sada kriju divlje svinje i odatle izlaze i prave nam štetu", kaže Zoran Milankov.

Poljoprivrednici traže od Ministarstva poljoprivrede da se divlja svinja, kao i lisica, proglase za štetočinu i da se produži vreme lova, a od svoje Opštine Opovo da im pomogne u nadoknadi štete.

"Lokalna samouprava će na osnovu peticije poljoprivrednih proizvođača iz Sefkerina platiti advokatsku kancelariju koja će zastupati interese svih poljoprivrednika iz naše opštine", najavljuje Zoran Tasić, predsednik Opštine.

"Oni imaju katastarske parcele na teritoriji grada Beograda. Utužićemo Lovačko udruženje Beograda i na taj način pokušati da nadoknadimo materijalnu štetu koju su divlje svinje napravile našim ratarima."

Za sada poljoprivrednici iz Sefkerina su kao pomoć od lovaca dobili jedan plinski top, kojeg su se divlje svinje plašile samo nekoliko dana i sad opet neometano izlaze i danju i noću na njive, koje su im najveće hranilište.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом