Srbija peta u Evropi po broju stabala oraha, nedovoljno za izvoz

Srbiija ima odlične klimatske uslove za proizvodnju oraha. Imamo i oko 2. miliona stabala, ali ne i prinos i kvalitet, koji zadovoljavaju domaće potrebe.

Razlog su uglavnom stari zasadi, sa sortama, koje imaju manju rodnost, ali i sitnije jezgro. Poslednjih godina, podižu se novi zasadi, koji bi trebalo da poprave sortiment, i omoguće izvoz tog koštunjavog voća.

Najstarija i najveća plantaža oraha,u selu Krćevac kod Topole, ima oko 10.000 stabala. Porodica Arnaut na 10 hektara uzgaja, uglavnom, domaće sorte. Prvi su u Srbiji, kupili tresač za orahe, sakupljač i druge mašine, koje im , olakšavaju rad.

„Jer se sve to kvalitetno prska, kvalitetno radi i kvalitetno đubri i kvalitetno polivavnje", objašnjava Đordje Đurić- iz Krćevca kod Topole.

Zasad star dvadesetak godina, u punom je rodu. Prinos po stablu je do 25 klograma, od kojih ostane 7 kilograma jezgra. Do pre par godina, kaže Stefan Arnaut, cena je bila između 8 i 9 evra po kilogramu, danas, kaže zbog uvoza, znatno niža.

„Sigurno nismo u minusu, ali to nije ono što je nekad bilo. Nekada je bila mnogo veća zarada. Nas proizvodnja oraha košta 2,5 evra po kilogramu, prodajemo ga za 5 moždra i malo ispod. To nije loše, ali mi nismo zadovoljni sa tim", kaže Stefan Arnaut iz Aranđelovca.

Deo ovogodišnjeg roda prodaće marketima i kolačarima, kaže Stefan. Ostalo će u hladnjaču da sačeka bolju cenu.

Za razlku od proizvođača, kupci su zadovoljni. Niže cene na pijacama u Srbiji, povećala je potražnju.

„Ove godine su više rodili orasi, zato su i jeftiniji, malo za dvadesetak posto. Prošle godine su bili 1.000 ,ove godine su jeftiniji, 700 dinara", kažu građani.

Sa 1.900 .000 stabala oraha, Srbija je peta u Evropi, ali prinos od 24.000 tona, ne zadovoljava ni polovinu domaćih potreba. Zato stručnjaci savetuju podizanje plodonosnijih zasada, kao što su čendler i lara.

„Upravo će te sorte omogućiti da proizvodnja na našem području zadovolji naše potrebe, a samim tim, možemo da budemo izvozno orijentisani", kaže Violeta Petrović Luković, PSSS.

Mesta za nas na tržištu ima. Dosadašnji veliki izvoznici: Turska, Mađarska,Bugarska i Rumanija smanjile su izvoz. Samo Evropi godišnje nedostaje oko 100 tona oraha u jezgru.








Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње