уторак, 17.09.2019, 11:54 -> 12:58
Извор: РТС
Gorostasna stabla pod zaštitom države
Na sedam lokacija u okolini Niša postoji deset starih stabala koja su pod zaštitom države kao spomenici prirode a uskoro će ovaj status dobiti još dva stabla. Ovo staro, uglavnom hrastovo drveće, nekada je imalo veliki značaj u kulturnom životu sela, a za mnoge je i danas neodvojivi deo tradicije i nasleđa.
Ozren Vacić proveo je radni vek u Australiji. Proputovao je svet i video puno ali ništa, kaže, ni nalik ovom ceru u rodnom Leskoviku.
"Ovakvo drvo nema nigde. Moj čukundeda je ovo čuvao i mi smo ga dosad čuvali", kaže Ozren Vacić iz Leskovika.
Poštuju ove gorostase prirode i u Donjoj Trnavi, gde su pod zaštitom države tri stara stabla. Jedno je pre nekoliko godina stradalo u nevremenu.
"Nije u planu da bude potpuo uklonjen. Vlasik neće ni da čuje, ima decu ima unuke, tradicija se nastavlja sve dok izdrži ovako", ističe Đurica Ranđelović iz Donje Trnave.
Jedno od stabala nosi ime po porodici Raković na čijem se imanju i nalazi. Ljubiša Rajković, nekadašnji fudbalski reprezetativac u rodnoj kući svog čukundede čuva sobu punu uspomena na slavne sportske dane ali stari hrast ne poredi ni sa čim.
"Hrast je nešto što traje vekovima..ja sam prošao jedan period sportski. koji vrlo kratko traje tako da možda je taj hrast u mnogo većem nekom duhovnom nego moja karijera fudbalska", naglašava Ljubiša Rajković, bivši fudbalski reprezentativac.
Stara stabla zapisi poznati su u našoj tradiciji od davnina a neretko se baš tu odvijao čitav društveni život sela. Nijedno mlađe od 150 godina ni prečnika manjeg od jednog metra u Nišu i okolini je pod zaštitom države, kao prirodno dobro treće kategorije deset stabala.
"To se uglavnom radi o hrastu lužnjaku, o harstovima o dudu i o ceru to su stabla koja sustarosti od 150-400 godina" kaže Ivana Krstić, Sekretarijat za zaštitu životne sredine Niš.
U planu za naredni period je da se pod zastitu stave I vocne vrste koje bi se ocuvale kao banke gena. Tim pre sto se radi o autohtonim domaćim ili vrlo retkim kalemljenim vrstama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар