субота, 30.03.2019, 11:54 -> 16:02
Извор: РТС
Аутор: Вера Митровић Кулачин
Šabac: Tim za neodložne intervencije
Centar za socijalni rad u Šapcu radi do 15 časova, ali je Tim za neodložne intervencije uvek dostupan svojim sugrađanima. Noćni rad zahteva donošenje brzih i preciznih odluka jer je neophodno zaštititi potencijalnu žrtvu i voditi računa da se ničije pravo ne ugrozi. 2018. zabeleženo je 600 prijava, 200 više nego prethodne godine.
Iza zatvorenih prozora i vrata, različite su sudbine. U atmosferi sigurnosti, ljubavi, prihvatanja i podrške, ne žive svi Šapčani. Nasilje se najčešće prijavljuje noću i vikendom. Zbog toga su telefoni Tima za neodložne intervencije uvek uključeni.
"Zakon o sprečavanju nasilja u porodici pruža mogućnost udaljavanja mogućeg počinioca, nasilja iz porodičnog doma, obezbeđuje se zdravstvena zaštita, u smislu urgentnog zdravstvenog pregleda u smislu utvrđivanja i saniranja eventualnih povreda, pružanja stručne psihološke i psihijatrijske podške žrtvi porodičnog nasilja, obezbeđuju se egzistencijalni uslovi, dakle hrana, odeća i slično", kaže Dijana Tomasović, iz Službe za zaštitu dece i mladih. I dodaje: "Kada govorimo o primeni Zakona o sprečavanju nasilja, negde je ovaj zakon doveo i da možemo reći, smanjenjem potrebe smeštaja u Sigurnu kuću, jer upravo sada, hitna mera, koju sam pomenula pruža mogućnost udaljenja mogućeg učinioca iz porodične kuće bez obzira na pravo svojine, što je dovelo do toga da žena sa maloletnim detetom ostaje u porodičnoj kući, ima period od 30 dana, koliko ta mera može da traje, kada može da razmisli, da se stabilizuje, da se informiše i da donese odluku o budućoj organizaciji života".
Dok stručnjaci ukazuju na važnost prevencije i osnaživanja, statistika kaže da je broj prijava nasilja i nedložnih intervencija u šabačkom kraju povećan.
"U Centrima za socijalni rad organizuje se poseban oblik rada pripravnosti, to podrazumeva rad van radnog vremena, podrazumeva rad od završetka radnog vremena pa do jutarnjih časova, obuhvata i noćni rad. U našem Centru, organizovan je tako što dežuraju 2 stručna radnika, sa poslova javnih ovlašćenja i vozač koga finansira i obezbedjuje Grad kao osnivač. To podrazumeva da su stručni radnici dostupni policiji i reaguju na poziv policije, kada je potrebno, zbog neke prijave nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja dece", objašnjava Danijela Selenić, diplomirani pravnik.
Stres, ljubomora, alkohol, pritisak na poslu, nedostatak novca, samo su neki od izgovora za nasilno ponašanja. Bez obzira na okolnosti, ono nema opravdanje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар