Izlov štetne ribe i uređivanje Palićkog jezera

Palićko jezero se već godinama ne preporučuje za kupanje zbog velike količine algi i organskih materija. Posle višemesečnih priprema, počela je sanacija jezera za koju je Nemačka razvojna banka izdvojila 6,5 miliona evra.

Specijalizovane ribolovačke ekipe danas su izlovile oko pola tone babuške iz Palićkog jezera. To je jedna od mera zaštite biodiverziteta jezera.

"Devedeset pet odsto riba u jezeru je srebrni karaš, koji je štetan i ne daje da se razmnožavaju druge vrste ribe. I zbog algi nije dobro da ona bude prisutna u Palićkom jezeru. Nadamo se da će se posle ovog selektivnog izlova razmožiti riba koja je poželjna i potrebna", kaže Marta Dobo, direktor JP Palić Ludaš.

Projektom je predviđena i izgradnja kanalizacije za naselje Palić, čije su se otpadne vode, bez prečišćavanja, ulivale u jezero. Tender za izvođača radova otvoren je do kraja aprila, a radovi će početi na leto.

"Kroz realizaciju ovog projekta u dužini od oko 19 kilometara u stambenom delu naselja i oko osam kilometara u turističkom delu, stepen izgrađenosti mreže će se podići na oko 80 procenata. Izgradnja potisnog voda u dužini od 5 i po kilometara sa crpnom stanicom omogućiće da se fekalne, industrijske i otpadne komunalne vode iz domaćinstva odvode do gradskog subotičkog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda", objašnjava Đerđ Šugar, direktor JKP "Vodovod i kanalizacija" iz Subotice.

Otpadna voda iz svih subotičkih domaćinstava sliva se u Palićko jezero. Prečistač postoji, ali će ovim projektom dobiti poboljšanja.

"Prečistač radi u okviru projektovanih parametara, ali je stav KfW banke da idemo na još bolje rezultate", navodi Ervin Molnar, rukovodilac Projekta zaštite biodiverziteta jezera Palić.

Jedna od mera spasavanja Palića od zagađenja je sprečavanje spiranja hemikalija sa oranica oko jezera.

"To konkretno znači da je u toku izrada projekta takozvanog zelenog pojasa, koji podrazumeva krčenje invazivnih biljaka i sadnju autohtonih vrsta koje će da izoluju štetno dejstvo poljoprivrednih aktivnosti i time sačuvaju vodu u jezerima", objašnjava Molnar.

U toku je i projektovanje pešačko-biciklističke staze oko jezera. Sve ove mere trebalo bi da doprinesu da se za oko tri godine Palićko jezero vrati kupačima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом