Digitalno upoznavanje u Vranju
U okviru podrške Evropske unije upravljanju migracijama u Srbiji, u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Vranju održana je radionica računarskih veština. Srednjoškolci i migranti iz prihvatnog centra u Vranju razmenjivali su znanje o kulturama Srbije, Irana i Avganistana.
Od državnih simbola, turističkih znamenitosti i gradova do običaja, tradicije, hrane. Učenici Ekonomsko-trgovinske škole i migranti koji pohađaju tu školu, učili su jedni od drugih o obeležjima Irana i Srbije.
"Sloboda je ista i za žene i za muškarce ovde. Na radionici sam naučila koji praznici postoje u Srbiji, kako se pripremaju neka jela", kaže Setare, iz Irana.
Na Aleksu Stankovića, učenika Ekonomsko-trgovinske škole u Vranju najjači utisak ostavilo je saznanje da oni imaju, kako kaže, "dve krsne slave".
"Klikom do novih saznanja i veština" naziv je jednodnevne radionice. Podeljeni u dve grupe, migranti i đaci Ekonomsko-trgovinske škole zajedno kreiraju multimedijalne prezentacije o svojim zemljama. Migranti su duže vreme u Srbiji, primećuju sličnosti i razlike u kulturama.
"Ima dosta sličnosti između avganistanske i srpske kulture, pa planiramo to da prezentujemo deci u kampu. Slična nam je odeća, saznala sam da i vaše žene nose marame, zatim muzika, legende", ističe Marija Hajdari, iz Avganistana.
Ekonomsko-trgovinska škola jedna je od tri škole u Vranju koju pohađaju migranti. Za petoro učenika prilagođena je nastava, deo slušaju i na srpskom jeziku.
"Cilj nam je da što više dece migranata uključimo u obrazovni sistem, da im pomognemo u ovoj situaciji u kojoj su se oni, nažalost, našli", objašnjava Mome Andonović, direktor Ekonomsko-trgovinske škole u Vranju.
"Grad Vranje je jedan od sjajnih primera gde imamo apsolutno razumevanje, prihvatanje i suživot između lokalne populacije i migranata odnosno komšija koji borave u Prihvatnom centru", kaže Jelena Marić Luković, menadžer projekta.
Vranjska srednja škola je, u okviru podrške Evropske unije upravljanju migracijama, dobila sedam novih kompjutera za računarski kabinet.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар