Na Goču se uči kako kvalitetno živeti sa dijabetesom

U dečjem odmaralištu "Goč", na istoimenoj planini kod Kraljeva održava se deseti kamp za decu obolelu od dijabetesa, gde ih lekari specijalisti i drugi stručnjaci podučavaju kako da žive sa tom bolešću. U kampu su deca iz mnogih naših gradova i opština, a želja organizatora je da tu od sledeće godine budu i njihovi vršnjaci iz zemalja u okruženju.

Od sedamdesetoro dece koliko ih je u ovogodišnjem kampu na Goču polovina ih je po prvi put u ovoj svojevrsnoj školi zdravlja.

"Najvažnije je da od svojih vršnjaka saznaju da se sa šećernom bolelšću živi kvalitetno, da im je sve dozvoljeno samo ako imaju dovoljno znanja da šećer drže pod kontrolom", objašnjava Latinka Milojević, generalni sekretar Saveza društava za borbu protiv šećerne bolesti Srbije.

Lekari raznih specijalnosti i drugi stručnjaci nastoje da kod učesnika Kampa sa što više stručnih saveta i argumenata razviju svest o prihvatanju svoje bolesti.

"Važno je da ne vlada bolest, nego da mi budemo ti koji je kontrolišemo", kaže klinički psiholog Tatjana Pavlović.

Od osmogodišnje Anje Marković iz Kragujevca pa do najstarijeg učesnika kampa svi su zadovoljni uslovima boravka na Goču, saradnjom s lekarima i drugim stručnjacima kao i znanjem koje stiču.

"Naučila sam da dajem insulin što pre nisam znala", kaže Sara Lukić iz Kragujevca, a njena drugarica Anja Marković dodaje:

"Naučila sam kada šetam da mi šećer još više spada kada je visok."

Veljko Radovanović iz Kosovske Mitrovivice kaže:

"Naučio sam da se pravilno hranim, da je bitno da se bavim fizičkom aktivnošću."

Društvo za borbu proti šećerne bolesti Kraljevo i Dečje odmaralište Goč učinili su mnogo napora i želje da desetodnevni kamp opravda svrhu svog organizovanja.

"Mi smo domaćini i kao takvi pokazali smo se jako dobro, a pokazatelj je da po deseti put održavamo kamp na Goču", navodi Mika Vasović predsednik Društva za borbu protiv šećerne bolesti.

Deseti kamp za decu pomogli su Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja, Grad Kraljevo i farmaceutske kuće s željom da ovaj kamp što skorije dobije međunarodni karakter.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом