Inicijativa za rekonstrukciju katoličke crkve u Kragujevcu

Kada je 1883. godine pokrenuta misija Rimokatoličke crkve u Srbiji, organizovani su pastoralni centri, u Kragujevcu je 1923. osnovana Župa, a dve godine kasnije počinje sa radom Crkva Svetog Josipa, najstarija katolička crkva u Srbiji, van Beograda. Beogradska nadbiskupija pokrenula je inicijativu za rekonstrukciju tog objekta ili izgradnju nove crkve.

Terezu Šaranac iz Poljske je u Kragujevac dovela ljubav. Tu je osnovala porodicu i stekla prijatelje sa kojima, više od četiri decenije, prisustvuje svakoj službi u Crkvi Sv. Josipa. 

"Kada dođete u tuđu zemlju, vama je sve nekako tuđe, drugačije, ni jezik ne znate, ništa", ističe Tereza. "Ovo je ipak bio neki način, neko smirenje, neka duhovnost."

Crkva je smeštena u prostoru nekadašnje bolnice. To je ujedno i prostor za molitvu i župnikov stan, napuklih zidova i oronule fasade,koji ne može da zadovolji sve potrebe vernika.

Staru zgradu je teže renovirati, podseća župnik Stjepan Vinojčić. "Ne znaju se ni temelji kakvi su. Zub vremena je učinio svoje. Bila bi skuplja rekonstrukcija, nego sagradit nešto novo."

Inicijativa za podizanje nove crkve postojala je i ranije, jer je objekat u Kragujevcu u najlošijem stanju. U skladu sa urbanističkim planovima i grad želi da nađe najbolje rešenje.

Slažemo se da bi trebalo rekonstruisati i sa aspekta slike grada koja bi u znatnoj meri bila poboljšana, ali i katoličkih vernika", kaže Ivica Momčilović, zamenik gradonačelnika Kragujevca.

Marija Stefanović iz Kragujevca smatra da nije dovoljno samo da bude prepravljena nego da bude stvarno nešto lepo, "nešto u šta ulaziš stvarno kao u Božji hram". 

"Volela bih da to doživim, ne samo ja nego i moji dragi kojisu pored mene", kaže Gordana Momirović, "da oni ipak uđu u novu crkvu."

Župa Svetog Josipa u Kragujevcu pokriva Šumadiju i okolinu, u kojoj prema zvaničnom popisu živi više od 700 katolika. Želja im je da u novoj crkvi imaju dvoranu za veronauku i Karitas centar koji pomaže ljudima bez obzira na njihovu versku i nacionalnu pripadnost.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом