Japanci uče od đaka u Pančevu
Šestoro studenata i dvoje profesora iz japanskog nacionalnog koledža Kisarazu boravili su u srednjoj Mašinskoj školi u Pančevu. Sa srpskim đacima radili su na osnaživanju timskog rada, a za dva dana su zajedničkim radom uspeli da konstruišu i jednog robota.
Kada se spoje japanska preciznost i efikanost sa našom upornošću i željom za sticanjem novih znanja vrlo brzo u radionici nastaju nove stvari.
Tako su pančevački đaci i japanski studenti zajedničkim radom u rekordnom roku napravili robotsku ruku koja predstavlja složen mehatronski sistem za razvrstavanje metala od nemetala:
Motoki Kimura,student na koledžu Kisaraz, impresioniran je da su ovde svi veoma ljubazni i prijatni.
"Đaci su pametni i tehnički veoma obrazovani, a oduševilo me i to što su odlični u praktičnoj primeni znanja," navodi Kimura.
Njegov kolega Rione Hamada objašnjava:
"Mi u Japanu više učimo teoriju i zato nam se ovde sviđa, jer zajedno sa srpskim đacima pravimo nešto novo."
U mašinskoj školi dobro su opremljeni za praktični rad, a od japanskih studenata imaju šta da nauče:
"Mi bismo voleli da saznamo od njih kako rade robotiku, jer tu su zaista mnogo napredniji od nas, a oni žele da savladaju 3D projektovanje u našem programu „Solid vorks," kaže Milivoje Ugarković, učenik Mašnske škole.
U Mašinskoj školi se neguje koncept učenja zasnovan na konkretnim inženjerskim zadacima, a saradnja sa studentima i profesorima iz Japana unaprediće još više njihov rad.
Vladimir Božičković, profesor u Mašinskoj školi nada se izradi zajedničkih projekata: "Oni nam mogu mnogo pomoći po pitanju elektronike i programiranja, a bave se i veštačkom inteligencijom. Prikazali su nam neke svoje projekte koji izgledaju veoma impozantno i postoji mnogo prostora za saradnju."
"Bitno je da mi kroz naš rad primenjujemo model koji smo razvili, a u pitanju je dualno obrazovanje gde kroz projektni model teorijska i praktična znanja naši đaci usvajaju u školi, " kaže Milorad Ilić, direktor Mašinske škole.
Pančevački srednjoškolci dobili su poziv da posete koledž u Japanu i dok ne organizuju uzvratnu posetu održavaće on-lajn saradnju sa svojim novim prijateljima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар