Zrenjanin: Uskoro izložba o stradanju Roma u Velikom ratu

U Holu Narodnog muzeja Zrenjanin u petak, 16. marta 2018. godine, otvara se Izložba „Stradanje Roma u Prvom svetskom ratu". Autor izložbe je dr Dragoljub Acković.

Izložba "Stradanje Roma u Prvom svetskom ratu" organizovana je povodom stote godišnjice završetka Velikog rata i, kako ističe autor izložbe, prva je i jedina izložba takve vrste u Srbiji.

Izložba je decembra prošle godine otvorena u Galeriji Narodne banke Srbije, preneta je u Galeriju nauke i tehnike SANU, a potom u Muzej Vojvodine u Novom Sadu. U zrenjaninskom Muzeju postavka će biti do 4. aprila, odakle se seli u Romsku umetničku galeriju u Beogradu gde će biti i za Svetski dan Roma - 8. april.

Izložbu čini preko 150 originalnih artefakata, koji se prvi put zajednički izlažu na jednom mestu - dopisnice, fotografije Roma iz različitih krajeva sveta, u periodu od 1914. do 1918. godine - koje ilustruju život i stradanje Roma u toku Velikog rata i vrlo su značajan izvor primarne građe za izučavanje istorije, kulture i položaja ovog naroda u tom periodu. 

Izložbu prati katalog na srpskom, romskom i engleskom jeziku, a po rečima autora izložbe postoji realna mogućnost da u narednom periodu sadržaj izložbe bude proširen. Nadležni kustos postavke u Narodnom muzeju Zrenjanin je Vladislava Ignjatov, istoričar.

 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом