Ugrožena proizvodnja šećera u Srednjem Banatu?

Ovoga proleća biće zasađeno do trideset odsto manje šećerne repe nego lane. Usled pada cena šećera na berzama, fabrike beleže gubitke i smanjuju ugovorene površine na kojima će se ta kultura sejati.

Na imanju poljoprivrednog preduzeća "Zlatica" površine za setvu šećerne repe su pripremljene, a zaposleni čekaju da se zemlja prosuši i da počnu setvu.

Već sada je izvesno da će prošlogodišnja proizvodnja sa šest stotina trideset hektara biti znatno manja. Prema rečima direktora Dragana Vasića, biće zasejano oko 150 hektara manje nego lane.

Na smanjenje površina uticala je cena šećerne repe koja je ove godine u padu u odnosu na prošlu godinu i plus licitacija državne zemlje.

U kompaniji "Helenik šugar" prošle godine ugovorili su proizvodnju na dvadeset tri hiljade hektara, ovoga proleća samo trinaest hiljada hektara.

"Ukidanje kvota prošle godine u EU drastično su cene promenile tržište šećera i smanjila se cena šećera sa trideset pet evra, koliko smo prošle godine davali. Ove godine cena je trideset plus par evra na kvalitet", navodi Irena Stojanović, direktorka sirovinskog sektora Helenik šugara. "Moram da napomenem da je naša zemlja vodeća po proizvodnji šećera na Balkanu i da imamo veliki potencijal izvoza za zemlje kao što su Rumunija, Bugarska i Grčka, i da to treba iskoristiti."

Stručnjaci kažu da su ulaganja i rad na šećernoj repi pet puta veći nego kod kukuruza, suncokreta i pšenice.

"Oni neće da ulažu taj silni rad i novac da bi rizikovali proizvodnju s obzirom na to da je cena samo u toj razlici u ceni njihove zarade i oni bi bili zadovoljni", kaže  Predrag Marjanski iz Poljoprivredne stručne službe Zrenjanin.

Proizvođači i prerađivači ističu kao najveći problem što zemlje EU po jednom hektaru ratarima daju subvencije od sedam stotina evra kod nas ni dinar. Ukoliko država ne preduzme hitno neke mere, proizvodnja šećera će biti ozbiljno ugrožena.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом