Nova imunološka terapija za karcinom pluća

Niška klinika za plućne bolesti u Knez Selu treba da dobije novu imunološku terapiju za lečenje deset pacijenata obolelih od karcinoma pluća koji bi najbolje mogli da reaguju na tu terapiju.

Klinici za plućne bolesti Kliničkog centra Niš u Knez Selu svake godine javi se oko četiri stotine novoobolelih od karcinoma pluća. Kod većine se primenjuje hemoterapija.

"Prohodao sam. Došao sam na nosilima, a sad trčim. To je velika stvar", kaže jedan od pacijenata.

I drugi oboleli navode da se posle lečenja osećaju bolje: "Mogu da dišem, mogu da se krećem, pre nisam mogao." 

Ove terapije olakšavaju stanje najtežih bolesnika i produžuju im život. To je, kažu lekari, individualno, ali najčešće dvostruko ili više nego kada se ta terapija ne bi primenila.

Potpuno izlečenje moguće je samo hirurškim putem i to ne kod svih vrsta karcinoma, i samo u ranom stadijumu.

"Ako se dođe kasno, što je slučaj kod velikog broja pacijenata, onda su izbori lečenja hemoterapija i zračna terapija, koje imaju manje efekata", navodi prof. dr Tatjana Pejčić, direktorka Klinike za plućne bolesti KC Niš u Knez Selu.

Mnogo bolje rezultate, sa preživljavanjem do 35 ili 40 meseci, daje inovativna imunološka terapija kojom se nastoji da se opaka bolest prevede u hroničnu.

Od te terapije, koja se u Knez Selu primenjivala samo kroz kliničke studije, na vrlo malom broju pacijenata, mnogo se očekuje.

"Prvi rezultati na to i ukazuju", kaže prof. dr Milan Rančić, načelnik Odeljenja za lečenje malignih bolesti. "Ima pacijenata koji su postigli dobru kontrolu bolesti i koji su još pod terapijom, ali videćemo kad budemo sumirali sve rezultate i kada budemo imali veći broj pacijenata."

Napredna imunoterapija je veoma skupa, košta nekoliko hiljada evra mesečno, a za kliničke studije obezbedili su je sponzori tih studija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом