среда, 29.11.2017, 17:03 -> 18:21
Извор: РТС
Rizici odrastanja u Srbiji
Nacionalno pilot istraživanje, u vezi sa zdravljem školske dece, koje je Institut "Batut" sproveo među učenicima starijih razreda osnovne i prve godine srednje škole, pokazali su da je u Srbiji preko 17 odsto đaka pušilo bar jednom u životu, skoro svaki drugi je probao alkohol, a četvrtina anketiranih iskusila pijanstvo.
Iako zakon izričito zabranjuje prodaju duvanskih proizvoda i alkohola maloletnim licima, u praksi, često, nije tako. Do prve cigarete i pića dolazi se i lako, i prerano.
"Mi ne pušimo, ali naši vršnjaci puše. Probali su još u drugom, trećem razredu. Kupuju na komad i niko ne pravi pitanje što su mladi", kaže L.T. (13 godina).
"Piju od 5. razreda. Najčešće pivo, rakiju, vodku, na ekskurzijama i žurkama", kaže L.S. (13 godina).
"Time žele da pokažu da su bolji od ostalih i da budu opasni u društvu", kaže A.M. (13 godina).
Na rizično ponašanje mladih, kažu stručnjaci, utiču želja za eksperimentisanjem i potreba za dokazivanjem među vršnjacima, negativni uzori u porodici i društvu, kao i činjienica da im je sve dostupno -od cigarete duvana za 15 dinara po komadu ili marihuane za 300, do flašice alkohola za pedesetak dinara.
"Godine kada se najpre krene sa probanjem duvana, alkohola, bogami i nekih drugih psihoaktivnih supstanci jeste 10-11 godina. I ono što je zanimljivo jeste da je sve veći broj devojaka, odnosno devojčica u tom uzrastu. Razlike između sela i grada ima kada je reč o ranom pubertetskom uzrastu, a kada su u pitanju đaci koji pohađaju srednju školu, ta granica se briše", kaže dr Gordana Aleksić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine.
Ankete među kruševačkim srednjoškolcima su pokazale da mladi prve polne odnose imaju oko 16. godine, kao i vršnjaci u drugim gradovima. Bez previše znanja o zaštiti od neželjene trudnoće i polnih bolesti.
"U tim istim našim anketama najčešći oblik kontracepcije je kondom, povremeno. Otuda se neretko dešava da kod dece dijagnostikujemo neke vrste polno prenosivih bolesti koje utiču na njihovo opšte, kasnije i na reproduktivno zdravlje. U 90 odsto slučajeva neželjena trudnoća u adolescenciji završava se prekidom što, kao i svaka druga intervencija, može da ostavi posledice na zdravlje. Dešavalo se da i u 14 godina dijagnostikujemo neželjenu trudnoću. Primera radi, pre dve godine u kruševačkom porodilištu je bilo 50 porođaja adolescentkinja mlađih od 19 godina", kaže Olivera Raičević, ginekolog kruševačkog Doma zdravlja.
Neznanje je najveći rizik po zdravlje mladih, a Savetovalište pri kruševačkom Domu zdravlja već 13 godina prava adresa da se mnoge dileme razreše. Stručni tem lekara predavanja i tribine organizuje kako u gradskim tako i u seoskim školama, a dva puta mesečno za učenike završnih razreda osnovnih i prve godine srednjih škola u samom Savetovalištu seminare i tematske radionice.
U skladu sa interesovanjem mladih
o pravilnoj ishrani i zdravim stilovima
života, samopouzdanju, ljubavi i zaljubljenosti,
planiranju porodice, polno prenosivim
bolestima, kontracepciji, psihoaktivnim
supstancama i i zaštiti od vršnjačkog
nasilja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар