уторак, 31.10.2017, 13:13 -> 15:43
Извор: РТС
Obrazovanje u skladu sa potrebama privrede
Na potrebe naše privrede trebalo bi da odgovori dualno obrazovanje koje srednjoškolce usmerava ka zanimanjima koja su najpotrebnija. Tako će mladi, kako se navodi, odmah po završetku školovanja dobiti posao, stopa nezaposlenosti će se smanjivati, a privreda postati konkurentnija u regionu.
Odličan primer dualnog obrazovanja je Tehnička škola u Vlasotincu. Za potrebe tamošnje nemačke kompanije Gruner školuje se osam alatničara.
"Ja sam učenik 2. Razreda Tehničke škole u Vlasotincu. Ovde učimo da turpijamo, režemo, varimo, brusimo".
"Mi hoćemo da osposobimo ovu decu za samostalno obavljanje poslova i donošenje konačnih odluka prilikom održavanja ovih mašina", kaže Srboljub Miljković, profesor praktične nastave.
"Zašto si se odličio za ovu školu?" - "Zbog posla, sigurnog posla".
U ovu priču zaposleni u školi krenuli su pre tri godine. Prošle jeseni za praktični deo otvorili su školsku radionicu, a ove godine dobili su najsavremenije uslove za praksu u krugu fabrike.
"Mi u školi prođemo konkretan nastavni plan i program. Oni u firmi mogu da vide konkretnu proizvodnju i da se bave određenim problemima. Oni su industrijski mehaničari, specijalizuju se za održavanje ovih industrijskih mašina u ovom preduzeću i ovde mogu mnogo da nauče. Da teoriju iz škole potpuno povežu sa praksom u kompaniji", kaže Milivoje Đorđević, direktor Tehničke škole u Vlasotincu.
Dualno obrazovanje priželjkuju i mnoge škole u Nišu koje svake godine gube đake. U Građevinsko tehničkoj školi, umesto nedakšnjih 30 odeljenja, sada je dvostruko manje.
"Mene plaši da ćemo vrlo brzo u Srbiji imati probleme jer nećemo imati majstore i da ćemo morati da ih uvozimo, a da ćemo i dalje da školujemo decu za atraktivna zanimanja pa da ih takve izvozimo", kaže Ljiljana Ćosić, direktorka Građevinsko tehničke škole "Neimar" u Nišu.
Mnoga zanimanja su u školama na jugu Srbije ukinuta, pa za buduće armirače, na primer, deca na školovanje moraju u Beograd.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар