Šezdeset godina hemijske industrije u Vranju

Hemijska industrija Vranje obeležava 60 godina postojanja i rada. To je bilo prvo industrijsko preduzeće na jugu Srbije posle Drugog svetskog rata. 2004. godine većinski vlasnik HIV-a postaje italijanska multinacionalna kompanija "Kenda farben", a pre 10 godina osnovano je zajedničko preduzeće koje proizvodi lepila za obućarsku i drvoprerađivačku industriju.

Odlukom Narodnog odbora opštine Vranje, pre šest decenija osnovana je Fabrika za preradu kostiju, proizvodnju koštane masti, ulja, tutkala. Za mnoge industrijske grane osnovni proizvodi u posleratnoj industrijalizaciji zemlje.

31122038
31122038 Pripremili: Danica Mirić i Igor Ivanović

"Instaliran je motor sa nekog remorkera koji je bio ratni trofej sa Dunava, nemačkog, i zbog svoje snage mogao je da se bavi mlevenjem kostiju, koje se koristilo za stočnu hranu. Odatle je sve krenulo", kaže Budimir Nedeljković, direktor opštih i pravnih poslova u HIV-u.

Posle decenije i po "Koskara" menja naziv u "Hemijska industrija Vranje", i počinje da proizvodi donje delove obuće.

"Proizvodnja đonova od termoplastičnog materijala, od PVC i od najnovijeg TPU materijala", kaže Stojan Mitić, direktor proizvodnje u HIV-u.

Za 60 godina "Hemijska industrija Vranje" je na tržište plasirala oko 50 miliona donjih delova obuće, a "Kenda farben" za 10 godina proizvela oko 4 hiljade lepila. Sedamdesetih i osamdesetih godina zapošljavali su 2 stotine radnika, u međuvremenu je automatizovana tehnologija, sada radi 85 radnika.

"Redovne su plate, 30 godina radim, nikad nije kasnila", kaže Srboljub Stojanović, radnik.

"Menjamo radno mesto, gde ima potrebe, tamo idem", kaže  Ružica Mladenović, radnica.

Hemijska industrija Vranje ima svoju laboratoriju za ispitivanje kvaliteta ulaznih sirovina i gotovih proizvoda. Ovde se ispituju fizičko-mehaničke osobine đonova.

Proizvode isporučuju našem tržištu i izvoze u bivše jugoslovenske republike, kao i u Bugarsku, Albaniju, Italiju. Pregovaraju sa "Geoksom" o proizvodnji đonova za ovu italijansku kompaniju koja radi i u Vranju.

"Definisani su alati, odnosno kalupi, personalizovani kalupi koji samo oni koriste i koje mi ne možemo drugima da prodajemo", kaže Rade Novković, generalni direktor HIV-a.

Rade đonove i za dečju, žensku i mušku obuću. Prošle godine HIV je proizveo oko 860 hiljada pari donjih delova obuće.

 

 

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

 

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
nedelja, 30. mart 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom