Šabački vašar ne može da pokvari ni kiša

Danas se mnogi pitaju "Hoćemo li u Šabac na vašar?". Čuveni malogospojinski panađur koji traje duže od veka, ni ove godine nije zaobišla kiša.

U vašarskim sokacima, na tezgama, prekrivenim najlonima i ceradama, za svakog ponešto. Više od 1.500 prodavaca iz cele Srbije, ovog septembra okupilo se na čuvenom šabačkom Mihajlovcu. Oni koji su na vašar došli u letnjoj obući, na ulazu mogu da kupe čizme.

"Bez čizama nema ništa, kupuju se, da ne idu bosi", kaže prodavac čizama.

 Na vašaru koji je zvanično počeo, trgovina i provod traju od vikenda. Da se obuća u blatu ne bi gubila, vašarske ulice nasute su sa 500 kubika rizle.

"Kupili smo čarape, veš, i jedno malo burence za rakiju".

"Jeftino je, po 500 dinara pantalone, radničke, somotne. Kupio sam bušilicu, da ne donosim od rođaka, platio sam je hiljadu dinara, radi, zuji".

"Bez vašara ništa, tu imaš svega. Samo para, svega ima".

Bez liciderskih srca, kišobrana i čizama, malogospojinski vašar ne može da se zamisli. Ima tradiciju dužu od veka, a gotovo na prste se mogu izbrojati godine kada na ovaj dan kiša nije padala.

U delu sa starim stvarima, najveća gužva. Na tri hektara, polovna bela tehnika i brendirana garderoba sa svih kontinenata.

"Kiša pada, popusta ima, da izvučemo mesto što smo platili. Vašar kao vašar, uvek je dobar, bez obzira, kakvo god vreme da je".

"Traže ljudi, ono što je 50 - 100 dinara, to im je knap što mogu da plate, ko ima pare, on kupi bundu, jaknu".

U ugostiteljskom delu, šesnaest šatri. U svakoj, provodi do jutra. Samo ispred jedne, ispeče se na desetine prasića i jaganjaca.

"Prasetina je 1.200, jagnjetina 1.600, nemamo nešto mušterija, danas se nadamo da će bolje biti".

Šabački vašar, opevan je i u pesmama. Jedan je od najstarijih i najvećih u Srbiji. Za sedam dana, poseti ga oko pola miliona ljudi.

 rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269



Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом