Međunarodni kamp duboreza

U naselju Trešnjevac, opština Kanjiža, održan je Sedmi petodnevni Međunarodni kamp duboreza, na kome je učestvovalo deset drvodelja iz Mađarske, Slovačke i Srbije. Učesnici su ljudi različitih zanimanja, niko nije profesionalni umetnik, ali poseduju talenat za oblikovanje drveta.

Ištvan  Erdelji, domaćin kampa duboreza  po zanimanju je pekar. Ne bavi se pekarstvom, nego je vlasnik fabrike za izradu nameštaja u prirodnom obliku. Na svom imanju, čiji enterijer impresionira prirodnjošću,  okuplja ljude sa kojima ga vezuje odanost prema drvetu. Erdelji ističe da rade ono što najviše vole , a  to je rad u drvetu.

"Mi to radimo iz ljubavi prema drvetu. Jednostavno moramo to da radimo, a i dobro smo društvo. Sastajemo se najmanje dve-tri puta godišnje", dodaje Erdelji.

Viktor Lacko iz Svođina u Slovačkoj je vozač kamiona i  prvi put  je u trešnjevačkom  kampu. Drvodeljstvo mu je, kaže, veliki hobi, a počeo je izradom sitnih predmeta za kolege vozače.


"Kad sam se malo usavršio počeo sam da pravim rezbarije na ravnoj dasci, a, evo, sada prvi put pravim nešto novo, komplikovanije.  To je buket različitih  cvetova koji se otvaraju , primaju i šalju svetlost", objašnjava Lacko.

Tibor Bakšić iz mesta Đere u Mađarskoj  ima 65 godina,  a poslednjih 28 je rukovodilac fabrike vode. Kaže da pored redovnog posla ima dosta slobodnog vremena koje koristi za obradu drveta. U kampu trenutno oblikuje skulpturu ovce po biblijskim motivima, a već je napravio figure dva psa pulina.

"Pored skulptura pravim nameštaj  sa starim mađarskim motivima. Ponekad lovcima pravim postolja za trofeje.  Radim sa orahovim drvetom, trešnjom, višnjom, hrastovim drvetom, a bude i lipe. Svoje radove često izlažem na izložbama po Mađarskoj", pojašnjava Bakšić.

Drvodeljci u trešnjevačkom kampu kao materijal koriste tvrdi hrast i tvrdi japanski brest. Pre početka kampa majstori drveta dogovaraju se koje će motive obrađivati.  Nastali radovi krase javne površine, kako u Trešnjevcu, tako i u susednim mestima.

rts.kikinda@rts.rs
+381 230 439 745

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом