петак, 15.09.2017, 10:33 -> 10:38
Извор: РТС
Unikatni nakit na indijski način
Vrščanka Olivera Kolačik Varagić odlučila je da knjigovodstvo, posao kojim se bavila, zameni perlama i vezom. Unikatni nakit izrađuje na posebnim preslicama i alatom koji se tradicionalno koristi u Indiji.
Olivera je do 2010. godine bila savestan knjigovođa. A onda je rešila da su staklene perle, vez i ručni rad ono čime želi da se bavi u životu.
"Zato što sam shvatila da sam u suštini umetnička duša i da me to više privlači, ta neka umetnost, ta radoznalost, raznovrsnost, mogućnosti koje ona pruža i onda sam jednostavno rešila da krenem tim putem", kaže Olivera Kolačik Varagić iz Vršca.
Olivera pravi nakit i ukrašava odevne predmete različitim tehnikama, a jedna od njih podrazumeva korišćenje tradicionalne indijske preslice i igala, koji se ne mogu naći na našem tržištu. Do materijala kaže teško dolazi, jer ga u Srbiji nema, pa ga uglavnom nabavlja u inostranstvu. Za izradu jednog komada potrebno joj je i mesec dana posla.
"To jeste borba kretaivnosti, dakle onoliko koliko ste kreativni toliko ćete i da uspete i to je ono što se traži. Postoje takmičenja evropska i svetska, gde žene iz celog sveta šalju svoje radove, ima žena iz Rumunije dosta koje se bave time, Bugarska, Italija, Nemačka", kaže Olivera.
Ali ne i u Srbiji. Olivera je jedina koja se u našoj zemlji bavi ovakvom izradom unikatnog nakita.
"Možda će grubo da zvuči, mi imamo problem - mi ne poštujemo ručni rad, ne poštujemo zanate uopšte. Ručni rad kod nas umire, to je strašno, ljudi čuvaju svoju tradiciju, mi je zaboravljamo i to je ono što je meni tužno, tužno je i žalosno što je tako, ali mi se borimo kao svi umetnici", dodaje Olivera.
Svoje najbolje radove Olivera je imala priliku da izlaže na sajmu u Štutgartu, zajedno sa još nekoliko stotina profesionalaca iz celog sveta, kojima ovaj umetnički zanat nije samo hobi. Bila je jedina koja je na ovom takmičenju predstavljala Srbiju. Onda su usledili i pozivi za još nekoliko svetskih sajmova, koje Olivera planira da poseti naredne godine.
rts.vrsac@rts.rs
+381 13 838 788
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар