Oštriji kriterijumi za neplaćena odsustva zrenjaninskih medicinara

Sve veći broj zrenjaninskih medicinskih radnika zainteresovan je za odlazak na privremeni rad u Nemačku i uzimaju neplaćena odsustva sa svojih radnih mesta. Od juče u Opštoj bolnici Zrenjanin poošteni su kriterijumi za dodeljivanje odsustva radnicima, jer je moguć nedostatak medicinskog osoblja.

Slobodan Janković je jedan od oko šest stotina medicinskih  tahničara i sestara zaposlenih u zrenjaninskoj Opštoj bolnici "Dr Đorđe Joanović". Iz ove ustanove samo u proteklih dva meseca 21 medicinski radnik je uzeo dvogodišnje neplaćeno odsustvo i uputio se na rad u Nemačku.

"Mi taj kadar nekako nadomešćujemo i sada postoji prilika za mlade ljude da se zapošljavaju. U organizaciji posla trenutno nemamo problema. Ne postoji ni na jednom odeljenju problem", kaže Janković.

Po sistematizaciji radnih mesta opštoj bolnici u Zrenjaninu već nedostaje 61 radnik, među kojima 15 lekara, tako da su po preporuci Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo pooštreni kriterijumi za dodeljivanje neplaćenog odsustva.

 "Po članu 78. zakona o radu poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi neplaćeno odsustvo u onom trajanju kako se to lično dogovori. Kriterijum je svakako pooštren i sada smo u nedoumici da li ljudima izaći u susret i puštati ih da obezbede i poboljšaju svoju materijalnu situaciju ili ih jednostavno ostaviti i zabraniti im da idu", objašnjava doktor Vladimir Arbutinov, zamenik direktora opšte bolnice u Zrenjaninu.

"Kriterijum će sada biti pooštren tako da se neće odobravati kraće od 12 meseci i da će biti potreban jedan dobar i opravdan razlog za korišćenje istog", kaže Emilija Eremić, pravnica zrenjaninske opšte bolnice.

Zbog sve veće tražnje za medicinskim osobljem u Nemačkoj ove godine je povećano i interesovanje mladih za upis u srednje i više medicinske škole.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом