Manji rod višnje zbog lošeg vremena

Za desetak dana u nižim predelima na jugu Srbije počeće najvažniji posao u toku godine, berba i otkup višanja. Za sada je izvesno da će voćari, zbog nepovoljnih vremenskih prilika tokom proleća, ubrati i do dve trećine manji rod u odnosu na prosečne godine.

Zbog slične situacije i u ostalim evropskim zemljama, potražnja uveliko premašuje ponudu, zbog
čega voćari očekuju znatno višu cenu, u odnosu na prošlu godinu, kada se kilogram plaćao od 30 do 40 dinara.

U selima podno Jastrepca višnja se ove godine uglavnom neće poviti od roda. Mraz i niske temperature prepolovile su rod, zbog čega će mnogi voćari teško pokriti i same troškove proizvodnje.

"Ovde u ovom višnjaru 60 odsto roda je mraz uništio, dok je u drugim predelima oko sela uništeno oko 50 odsto", kaže Milan Prolović, proizvođač višanja iz Donje Bresnice.

I u postojbini oblačinske višnje, merošinskom selu Oblačini retki su proizvođači, koji se mogu nadati dobrom rodu.

"Imali smo sreće, ova parcela je malo viša od ostalih, na vrhu brda, tako da mraz nije imao uticaja, za razliku od drugih parcela", kaže Vladimir Dinić, proizvođač višanja iz Oblačine.

"Zvanična procena, na teritoriji opštine Merošina je svega 20 odsto višanja preostalo nakon mrazeva", kaže Dušan Miladinović, direktor ZZ "Oblačinska višnja" u Oblačini.

Proizvođači višanja, iako od njih direktno zavise i količine i kvalitet značajnog izvoznog proizvoda, i ove godine, kako tvrde, nemaju nikakav uticaj na formiranje otkupne cene. Kažu da je potražnja znatno veća nego prethodnih godina, ali da se još uvek niko ne izjašnjava o ceni.

"Sve ispod sto dinara je malo, videćemo šta će biti, jer je tržište ipak to, koje će odrediti cenu", kaže Vladimir Dinić, proizvođač višanja iz Oblačine.

"Bojim se da će ove godine,zbog drastično smanjenog roda, većini proizvođača, bilo koja cena biti mala da pokriju troškove", kaže Dušan Miladinović, direktor ZZ "Oblačinska višnja" u Oblačini.

Zbog trenutne situacije u zemlji i okruženju, kada ovogodišnji rod teško može da podmiri tražnju na tržištu, proizvođači se mogu nadati znatno višoj ceni u odnosu na  prošlu godinu, potvrdili su nam svoja očekivanja i u Regionalnoj privrednoj komori u Nišu.

"Ove godine Evropu je zahvatila ta vanredna situacija što se tiče hladnoće, onih poznih prolećnih mrazeva, tako da je iu Mađarskoj i u Poljskoj došlo do podbačaja, ali ipak treba da se ima u vidu činjenica da postoje neke prelazne zalihe, pre svega u Poljskoj i da će one svakako uticati na amplitudu cene", kaže Dragan Paunović, Regionalna privredna komora Niš.

Vlasnici hladnjača i izvoznici nisu želeli da govore javno o otkupnoj ceni višnje , tako da će i ove godine, po već ustaljenoj praksi, ona biti poznata dan dva pre početka berbe, koja će u nižim predelima početi polovinom juna ili koji dan kasnije.

rts.prokuplje@rts.rs
+381 27 329 108

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом