Vranjanci najčešće uzimaju kredite za refinansiranje

U prethodne dve godine kamatna stopa na gotovinske dinarske kredite smanjena je za sedam odsto, za stambene deset procenata. Prema podacima Udruženja banaka Srbije, građani su najviše koristili kredite za refinansiranje ranijih obaveza, gotovinske ili stambene.

Manje su kamatne stope, više je kreditnih zaduženja. Vranjanci najčešće uzimaju kredite da refinansiraju prethodne, ili da pokriju iznenadne troškove. Manje je onih koji se opredeljuju za stambene kredite.

"Ja sam se zadužio pre više godina, kamata je bila ogromna. Sada je već pristojna, od 20 do osam odsto. Nisam zainteresovana za kredite, a bojim se i kamata. Redovno isplaćujem stambeni kredit, tako sam i kuću napravila", kažu Vranjanci.

Veća tražnja kredita, smatraju ekonomisti, odnosi se na kredite koji će finansirati postojeće troškove i dugove. Manje se uzimaju krediti za kupovinu novih potrošnih dobara.

"Narodna banka obara kamatnu stopu sve više, to je dobro. U skladu sa ciljanom inflacijom, kako opada stopa inflacije, tako je i normalno da kamatne stope prate taj trend. To bi trebalo da podstakne rast potražnje i taj rast da da podstreka rastu domaćeg bruto proizvoda", kaže prof. dr Kosta Josifidis, ekonomista.

Od globalne ekonomske krize građani su manje trošili, pa ekonomisti smatraju da je povećana tražnja za kreditima odraz do sada suzbijane želje za kupovinom novih automobila, bele tehnike, nameštaja.

"Što se tiče budućih, novih kredita, realno je da rastu, u smislu novih zaposlenja, pada stope nezaposlenosti. Očekujemo da rastu, ali ne drastično, oni krediti koji ne nose suviše veliki rizik", kaže prof. dr Kosta Josifidis, ekonomista.

Prosečna kreditna zaduženost stanovnika, prema podacima Udruženja banaka, je oko 112 hiljada dinara, dok je pre deset godina bila četiri puta manja. Sada građani redovnije plaćaju mesečne kreditne obaveze.

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом