Manastirski sapun - i lek i suvenir

Prilikom posete manastiru, osim duhovnog okrepljenja svako želi da ponese nešto i za uspomenu. U manastiru Svetog Luke u Bošnjanu kod Varvarina, pored ikona, krstića i tamjana nude i njihov proizvod. Manastirski sapun, prvobitno je bio namenjen rešavanju problema jednog deteta.

U izučavanje tehnologije pravljenja sapuna tridesetosmoogodišnji Bojan Stojković, upustio se zbog ćerke Jovane kojoj dugogodišnji lekarski tretmani nisu ublažili jaku iritaciju kože izazvanu sredstvima za higijenu.

Do prave formule došao je posle nekoliko godina.

"Moja ćerka je bila alergična na sintetičke deterdžente koji se nalaze u šamponima i kupkama. Našao sam blog koji se bavi domaćim sapunima i profesora sa Hemijskog fakulteta u Beogradu koji je razbio predsrasude o mnogim sapunima", kaže Bojan Stojković.

Kada je pomogao ćerki, sapun je doneo monasima manastira u Bošnjanu koji često posećuje.

"On je počeo da donosi u početku nama sapun da probamo. Onda smo mi najpre počeli da radimo to u našoj kuhinji. Svi smo onda to počeli da koristimo i videli smo da su mnogo bolji ti sapuni čak i od šampona. Tako da ih koristimo i za kosu", kaže monah Luka.

Bojanu su u manastiru napravili radionicu. Otac Luka postao mu je glavni asistent. Foprmulu ne kriju. Sapun spravljaju od sode, masti, loja i prirodnih ulja, a njegova ispravnost se proverava nekoliko puta godišnje.

"Ja se lično radujem, a i bratija ovde što smo uspeli nešto da proizvedemo što je zdravo i kvalitetno i eto što neće sutra narod da nas kune", kaže iguman manastira otac Aleksej.

"Danas svi koji ga koriste mogu da kažem da se ne žale. Nema kontraindikacija, osim što se brat Dragoljub požalio da kad pere kosu peku ga oči. Onda sam mu ja rekao da mora da zatvori oči kad pere kosu tako da se i taj problem rešio i niko se više ne žali", kaže Bojan.

Monasi  imaju obavezu da se pored molitve i redovnih poslova bave i rukodeljstvom. Zato su u ovoj svetinji srećni što im je izbor na lep način nametnut, kako kažu, na korist svima.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом