уторак, 27.12.2016, 12:53 -> 15:18
Šta će doneti primena novog zakona o stanovanju
U starim stambenim zgradama u Kraljevu malo je skupština stanara koje dobro rade, a izdvajanja za održavanje su simbolična i neredovna. Zato stanari, Gradska stambena agencija i inspekcija očekuju da će se, primenom novog zakona o stanovanju, situacija promeniti nabolje.
U Kraljevu retko se mogu ugledati stambene zgrade starije gradnje da su u dobrom stanju, sa sređenim fasadama, uređenim dvorištima, okrečenim ulazima, potpuno sigurnim liftovima. Što zbog loše materijalne situacije, više zbog nemara objekti gde se provodi najveći deo dana, prepušteni su propadanju.
"Ako se ne promeni svest ljudi, odnosno naš odnos prema stambenim zgradama, posledice će biti veoma teške. Stanari još uvek ne shvataju dovoljno ozbiljno svoje obeveza koje su vrlo jasne. Stanari vrlo teško izdvajaju novac za održavanje liftova, higijene na ulazima u zgrade i stepeništima, zajedničkim prostorijama. Ostaje da se nadamo da će novi Zakon o stanovanju i održavanju objekata promeniti stanje, da će prava ali i obaveze biti dosledno poštovane što je interes svih. Optimista sam, ali sačekajmo da se zakonska rešenja provere u praksi", kaže Ljubomir Jovanović, vlasnik stana u centru Kraljeva.
Istog su mišljena i Aleksandar Đorović i Momočilo Bogavac, predsednici skupština stanara.
Po rečima Bogavca najveće nedoumice stanara izaziva zakonska odredba po kojoj će se uvesti provesionalni upravnici zdrada ukoliko se stanari ne dogovore i sami ne izaberu upravnika, odnosno predsednika skupštine stanara u zgradi.
Bogavac kaže da je zakon više prilagođen građanima Beograda čija je materijalna situacija bolja nego što je to slučaj u Kraljevu gde su penzioneri u najvećem broju vlasnici stanova, a penzije su im daleko ispod prosečnih primanja u Beogradu.
U Javnom preduzeću Gradska stambena agencija tvrde da su spremno dočekali usvajanje novog Zakona o stanovanju.
"Možemo vlasnicima stanova da ponudimi široku lepezu usluga i da ih izvršavamo kvalitetno, počev od upravljanja, održavanju higijene na ulazima i hodnicima, do servisiranja liftova, vodovodne i elektroinstalacije i drugih usluga koje nam stanari povere. Imamo iskustvo, profesionalne službe i verujem da će nam nam najveći broj stanara poveriti te poslove. Uvešćemo i dimničarsku službu za zgrade gde je to potrebno. Stanari mogu da nam povere i deo poslova i mi smo za svaki dogovor", kaže direktora Gradske stambene agencije Dragana Bikić.
U jednom se slažu svi - postojeće stanje je neodrživo. Svi veruju da će se primenom Zakona o stanovanju obezbediti veća bezbednost, bolji kvalitet življenja i očuvanje stambenog fonda što su i osnovne intencije novog zakona.
rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333 465
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар