Uspešnije lečenje akutnog pankreatitisa

Na skupu o značaju multidisciplinarnog pristupa u lečenju akutnog pankreatitisa održanom u Nišu, na kome je učestvovalo više od 200 lekara, usvojen je stav o uniformnom savremenom lečenju pacijenata u svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji.

Od akutnog pankreatitisa u Srbiji godišnje oboli između 300 i 700 uglavnom mlađih ljudi, a među onima sa teškom formom bolesti smrtnost je 30 odsto.

U kreiranju vodiča, na osnovu koga će svaki pacijent u bilo kom gradu dobiti isti tretman, učestvovali su gastroenterolozi, hirurzi, anesteziolozi i radiolozi iz cele Srbije.

"Taj vodič sadržaće 25 preporuka o tome kako postaviti dijagnozu, šta uraditi u ranom periodu, kada pacijenta prevesti iz unutrašnjosti u sekundarni ili tercijarni centar, koje dijagnostičke metode primeniti - sve jasno i taksativno navedeno", kaže prof. dr Dejan Radenković, predsednik Srpskog pankreasnog kluba.

Radenković dodaje da će to mnogo pomoći lekarima u donošenju odluka o lečenju, kao i da je značajno jer će biti u skladu sa onim kako se pacijenti leče u svetu.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом