Perkutana vertebroplastika od sada i u kragujevačkom kliničkom centru

Ortopedi Kliničkog centra u Kragujevcu prvi put su izveli operaciju koja podrazumeva ubrizgavanje specijalnog koštanog cementa u napukli kičmeni pršljen. Metoda se odavno primenjuje u svetu, kod nas u zdravstvenim ustanovama u Beogradu i Nišu, a postaće standardna i za pacijente u Kragujevcu.

Zbog preloma na dva kičmena pršljena, Kragujevčanin Vukosav Nerandžić mesecima je trpeo jake bolove. Morao je da miruje i nosi mider koji fiksira prelom. Samo dan posle operacije, krepki sedamdesetsedmogodišnjak ponovo je na nogama.

Raduje se poslovima u bašti i oko kuće koje, zbog povrede, dugo nije mogao da obavlja. "Kao da ništa nije bilo", kaže Nerandžić.

Operacija se izvodi u lokalnoj anesteziji i traje tridesetak minuta. Umesto klasičnog hirurskog reza, perkutana vertebroplastika radi se ubodom specijalne igle kroz kožu. Rendgenom se pronalazi pršljen koji je slomljen i u njega ubacuje koštani cement.

Prema rečima dr Srđana Vlajovića, specijaliste ortopedije i traumatologije, deluje tako što stabilizuje izmenjeno pršljensko telo, na neki način povezuje koštane fragmene i prilikom procesa hemijske reakcije polimerizacije oslobađa temperaturu, lokalno, 70 do 80 stepeni, gde ta temperatura može delovati na tumorsko tkivo i na nervne završetke pršljenskog tela, dovodi do denervacije i, automatski, smanjenja bola.

Čim se pršljen popuni, bol nestaje, saglasni su i lekari i pacijenti. Oporavak je brz, a primenom ove metode, sada mogu da se leče i osobe koje zbog bolesti nisu mogle da podnesu opštu anesteziju. Prelomi kičmenog stuba prvi su klinički znak osteoporoze.

Ovaj postupak primenjuje se i kada su su pršljenovi zahvaćeni tumorima koji dovode do razaranja kostiju, ističe prof. dr Branko Ristić, direktor Klinike za ortopediju KC Kragujevac. Iako ima brojne prednosti, ova operacija ne leči osnovno oboljenje, već simptome i posledice. Pacijenti mogu odmah da se vrate svakodnevnim aktivostima.

rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње