Читај ми!

Напетост велика, мишљења подељена – може ли НИС да избегне санкције

Одложени рок за увођење америчких санкција НИС-у истиче за три дана. Напетост је велика, а мишљења су подељена – од тога да вашингтонска администрација неће попустити уколико Србија не понуди решење за излазак руског власништва из НИС-а, до тога да ће стићи ново одлагање санкција.

Америчка администрација је 28. фебруара продужила примену санкција НИС-у за месец дана. НИС је сада уз захтев за ново одлагање тражио и скидање компаније са листе санкција. И док се истек рока ближи, неизвесност расте.

"Ја бих рекао да се ништа не зна. Прво одлагање је добијено у оном цајтноту. Оно што се зна је да се тражи та својинска трансформација, да се НИС ослободи тог руског власништва делимично или у потпуности, ни то није јасно", каже стручњак за енергетику "Савеза енергетичара" Жељко Марковић.

Подршка НИС-у поново стиже и из Будимпеште, која је америчкој администрацији поновила захтев за одлагање санкција. То су на Инстаграму потврдили министри Дубравка Ђедовић Хандановић и Петер Сијарто. Уз захвалност српска министарка енергетике поручује да је сарадња у енергетском сектору важна за стабилност снабдевања обе земље, али и региона. И мађарски МОЛ је више пута потврдио да ће у случају санкција удвостручити испоруке.

"И само би истакла да без рада рафинерије у Панчеву српска привреда не би могла, не би имала деривате. Не прича се само о бензину и дизелу већ о читавој лепези производа за функционисање српске привреде. Ја се надам да ће ово пролонгирање санкција потрајати који месец, да заправо НИС-у неће бити уведене санкције", сматра Јелица Путниковић из "Енергије Балкана".

Подсетимо, до 28. марта и хрватски "Јанаф" добио је продужење за транспорт нафте у панчевачку Рафинерију. А првобитно је "Јадрански нафтовод" од америчке администрације тражио одлагање ембарга до краја 2026. године како би НИС-у испоручио раније уговорену нафту.

среда, 26. март 2025.
11° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса