четвртак, 13.06.2013, 13:18 -> 13:39
štampajBugari napustili Interlemind
Kada je 2005. godine leskovački Interlemind privatizovan, radnici su očekivali da će imati posao i redovne plate. Vlasnici iz Bugarske su, međutim, krajem prošlog meseca otišli iz Leskovca i za sobom ostavili gomilu problema.
Posle osam godina od privatzacije fabrike plastificiranog lima Interlemind u Leskovcu vlasnici iz Bugarske napustili su Srbiju, radnike ostavili na ulici, a imovinu preduzeća stavili pod hipoteku.
Kada je pre skoro šest godina bugarski biznismen Valentin Zaharijev otvorio novu fabriku sendvič panela radnici leskovačkog Interleminda očekivali su veće zarade, a lokalna samouprava nova radna mesta.
Radnici ovog preduzeća već godinama upozoravaju na kriminal, kršenje ugovora i na mobing, ali, kako kažu, niko za njih nije imao razumevanje.
Bugarski menadžment je napustio Leskovac 30. maja razduživši radne knjižice. Radnicima su ostali dužni šest zarada i imovinu preduzeća stavili pod hipoteku.
"Mi čekamo razgovor sa odgovornim ljudima u lokalnoj samoupravi. Sa ovim šta se radi i šta se radilo u FPL-u upoznaćemo i potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića. Mi ćemo ući u našu fabriku i nećemo dozvoliti da se imovina rasproda", kaže Saša Milenković iz Samostalnog sindikata.
Radnici koji su ujedno i mali akcionari ističu da je bugarski vlasnik neosnovano prihodovao 30 miliona dinara, jer robu uzetu 2005. godine iz Interleminda za svoje kompanije u Bugarskoj nikada nije platio da bi na kraju 2012. godine, zbog zastarelosti dug bio otpisan.
Nažalost ovo nije jedini primer, a leskovačka lokalna samouprava nema mnogo mogućnosti da pomogne radnicima.
"Grad je praktično nemoćan da pomogne radnicima u ovakvim slučajevima. Zato je za rešvanje ovakvih problema potrebna sinergija lokalne i republičke vlasti, jer problemi u Leskovcu posle privatizacije su ogromni i ne mogu brzo da se reše. Jedan veoma važan deo rešenja je da se gradu da vlasništvo nad napuštenim privrednim objektima", kaže gradski većnik Božidar Vučković.
Privatizacija u Leskovcu je napravila pravu pustoš. U Interlemindu je nekada radilo 250 radnika. Metalci kažu da bi u fabrici vrlo brzo mogli da pokrenu proizvodnju samo traže podršku nadležnih državnih organa koji bi, kako kažu, morali kriminalne radnje da procesuiraju da bi se sačuvala imovina koje su generacije radnika stvarale decenijama.
rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242-131
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар