Godišnjica proboja jasenovačkih logoraša

Svakodnevno se sećati mučki ubijenih u ustaškom logoru Jasenovac i da se takvo zlo više nikada ne ponovi, istaknuto je na komemorativnom skupu u Banjaluci povodom 80 godina od proboja jasenovačkih logoraša. U znak sećanja, kod spomenika "Topola užasa" na platou ispred Narodne skupštine Republike Srpske, položeni su venci.

Kakva je Jasenovac trauma, najbolje znaju preživeli, a jedan od njih je Mile Vukmirović koji je u ovom zloglasnom logoru izgubo svoje najmilije.

Mile je imao samo 10 godina kada je odveden u logor. Ukradeno mu je detinjstvo, a zbog zlodela NDH u jasenovačkom logoru život je ostavilo 20 članova njegove uže porodice.

"Nas Vukmirovića bilo je osam kuća u ono vrijeme, sada ima samo jedna.Oca sam poslednji put vidio na Kozari 1942. godine, otišao je u partizane i poslednji put bio je u Jasenovcu. Rekao je, kada mi nema žene i djece, ne trebam ni ja da živim“, priča 91-godišnji Mile Vukmirović, preživeli logoraš Jasenovca.

Danica Levajac tešku biografiju i sećanja svoje majke oživela je i pisanom rečju, i ostavila u amanet budućim naraštajima. Njena majka sa kompletnom porodicom bila je zatočena u Jasenovcu i preživela je ovaj logor.

"Tako je moja majka sa kompletnom porodicom, četiri brata, sestrom koja je imala samo dvije godine preživjela. Kasnije, kada sam bila dovoljno zrela i poslušala maminu priču, napisala sam divan dnevnik koji stoji u logoru”, kaže Danica.

Logoraši u zloglasnom ustaškom logoru Jasenovac, njih 1.073 krenuli su u proboj 22. aprila 1945. godine. Poslednje dane sistema koncentracionog logora u Jasenovcu preživelo je 169 logoraša.

Spomenik "Topola užasa", nemi je svedok ukupnih stradanja od NDH.

"Zločini koje je narod doživio u NDH neminovno, sami po sebi čine kolektivnu traumu ovog naroda. Ono što je bitno jeste da kultivišemo pamćenje, da ta trauma ne bi ušla u zonu zlopamćenja”, kaže Dragoslav Ilić, istoričar u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih.

U Donjoj Gradini će 27. aprila biti odata počast svim nevino stradalim žrtvama u Drugom svetskom ratu u NDH.

четвртак, 24. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом