Hrvatski zakon uklanja srpske spomenike na ćirilici

U hrvatskom Saboru većinom glasova, usvojen je novi Zakon o grobljima, koji između ostalog, predviđa, uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. godine, a koji su ispisani ćirilicom i porukama koje nisu po volji vladajućoj koaliciji. Reč je o spomenicima, podignutim tokom i posle poslednjeg rata, koji prema zvaničnom tumačenju Hrvatske “veličaju srpsku agresiju“.

Novim Zakonom o grobljima se predviđa uklanjanje spomenika koji vređaju verske, moralne i nacionalne osećaje hrvatskih građana.

Saborska zastupnica Samostalne demokratske srpske stranke Dragana Jeckov kaže za Radio Beograd da je predloženi Zakon o grobljima sporan jer nije jasan način njegove primen.

"Postupak koji treba da se sprovede je da takav spomenik može prijaviti bilo ko. Nakon toga odluku donosi povjerenstvo koje imenuje čelnik županije", navodi Jeckova.

Prema njenim rečima vrlo je sporna odredba u kojoj se s razlogom postavlja pitanje šta je to što vređa verske, moralne i nacionalne osećaje hrvatskih građana.

"Dakle, ono što vređa mene, ne mora da vređa drugog. To je prvi problem. Drugi jeste nejednako postupanje jer će svaka županija moći da tumači Zakon u skladu sa ponašanjem građana iz te županije“, precizira Dragana Jeckov.

Jeckova odgovara i da li je moguće da bilo koji spomenik bude srušen samo zato što je napisan na ćirilici.

"To sam pitala ministra prostornog uređenja Branka Bačića u saborskoj raspravi. Odgovorio mi je da preterujem i da se tačno zna na koje spomenike na ćirilici se misli kada se govori o njihovom uklanjanju", rekla je.

Takođe, Jeckova je ukazala i da je ministar potvrdio da svi spomenici ispisani na ćirilici koji ne vređaju verske, moralne i nacionalne osećaje hrvatskih građana neće biti predmet usvojeno Zakona.

"To se odnosi na sve spomenike koji su podignuti i pre i posle datuma navedenog u Zakonu", pojašnjava Dragana Jeckov.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta kaže za naš program da je novi Zakon o grobljima korak dalje ka etnički čistoj Hrvatskoj.

"To je opasan zakon. On je antidemokratski, anticivilizacijski i antievropski. Cilj zakona nije da sruši samo spomenike podignute pripadnicima JNA i krajiškim borcima, već da se uklone svi spomenici koji su ispisani ćirilicom", smatra Linta.

Linta upozorava da u Hrvatskoj postoje i brojni spomenici koji veličaju ustaške zločine.

"U Hrvatskoj imate veliki broj spomenika sa ustaškim obeležjima, sa ustaškom šahovnicom, sa natpisima 'Za dom spremni', sa ustaškim slovom U. Ti spomenici normalno stoje i ništa se ne čini da se uklone takvi spomenici koji su dokaz da se Hrvatska nije suočila sa svojom ustaškom prošlošću", rekao je Linta. 

Ako korisnik grobnog mesta ne ukloni sporni spomenik u zakonskom roku, uklanjanje bi se izvršilo uz pomoć trećih osoba. Zakon o grobljima predviđa da za neuklanjanje spomenika koji je suprotan odredbama novog Zakona, korisnik grobnog mesta bude novčano kažnjen iznosom od 1.000 do 5.000 evra.

субота, 12. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом