SNSD pokrenula inicijativu za poništenje antidejtonskih mera: RS ne priznaje nijednu Šmitovu odluku
Predsednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je stranka pokrenula inicijativu za poništenje svih odluka i zakona koji nisu doneseni u skladu s Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH, naglašavajući da Srpska ne priznaje nijednu odluku Kristijana Šmita. Najavio je da bi u utorak, 25. februara, trebalo da počne zasedanje Narodne skupštine Republike Srpske i pozvao građane na veliki narodni miting.
BiH je zemlja u raspadu, a krivci za to su neustavne institucije, među kojima su i Sud i Tužilaštvo BiH, kaže predsednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik. Naglašava da je delovanje lažnog visokog predstavnika dovelo do destabilizacije političkog ambijenta.
"Mi smatramo da je potrebna hitna, plebiscitarna borba za očuvanje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma, kao izbalansiranog okvira za opstanak BiH i da destabilizujući faktori i antiustavni, koji su urađeni pod plaštom reformi, moraju da budu odbačeni ili dovedeni u poziciju sadašnjeg vremena", rekao je Dodik.
Kada je reč o sudskom procesu protiv predsednika Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, SNSD smatra da ne treba da se donosi nikakva presuda i da stvari treba da se vrate u okvire Ustava.
Izricanje presude zakazano je za sredu, a Dodik kaže da će SNSD zatražiti održavanje sednice Narodne skupštine čije bi zasedanje trebalo da počne u utorak.
"Ukoliko bilo kakva presuda, osuđujuća, neosuđujuća presuda, pa taman i na jedan dan bude donesena, Narodna skupština, po našim inicijativama, treba da nastavi svoj rad, kako je to ranije zaključeno, neprekidan svoj rad u stalnom zasedanju i da sve zaključke donesene od 2010. godine pretvori u zakone. U tom pogledu se od Vlade traži operativni plan", navodi Dodik.
Dodik je pozvao na veliki narodni miting koji bi istog dana, kada i sednica Narodne skupštine, počeo ispred parlamenta Srpske i trajao do donošenja presude u Sudu BiH. Podsetio je na ranije usvojene zaključke, koje bi Narodna skupština mogla da pretvori u zakone.
"To se odnosi na odluku da se preispita odluka Narodne skupštine da učestvuje u reformi oružanih snaga i to znači da bi se moglo desiti da se izađe iz tog ugovora i traži vraćanje organizacije na ustavne pozicije, dakle da se organizuje Vojska Republike Srpske, jer ona i dan danas postoji u Ustavu i aneksima Dejtonskog sporazuma. To znači da se odbacuje Sud i Tužilaštvo BiH kao neustavno i zabranjuje njihov rad na prostoru Republike Srpske, kao i drugih institucija koje ih prate", poručio je Dodik.
Dodik je istakao da je odlučan ići do kraja u političkoj borbi, jer odbrana Srpske nema cenu, ali i ne želi da izda više od 30.000 srpskih boraca poginulih za slobodu vekovnih ognjišta i civila.
Коментари